Jak vybrat ten nejlepší vánoční stromek?

    Odpočítávání do Vánoc už začalo. Jedním z neklamných znaků blížících sesvátků jsou i první místa s prodeji vánočních stromků. Už se také chystáte nanákup? A víte, podle čeho vybírat vánoční stromek nebo jak ho správněskladovat, aby vydržel až do Vánoc svěží a zelený?

    0

    Umělý, řezaný nebo živý

    Tady záleží rozhodnutí pouze na vás a každá z možností si každoročně nachází své příznivce. V každém případě je důležité zvolit správnou velikost. U řezaného nebo živého stromku v kontejneru bývá nejčastější chybou, že si na volném prostranství, kde stromky prodávají, vybereme pochopitelně ten nejkošatější. Je obtížné si jej v tu chvíli představit v reálné velikosti bytu. Ve dvacetimetrovém pokoji u vás doma pak může působit více problémů než radosti.

    Rozhodnete-li se pro stromek umělý, někteří prodejci nabízejí i užší varianty nejoblíbenějších stromků pro menší prostory. Například šířka klasické borovice ve výšce 180 cm je 120 cm. Úzká umělá borovice dané výšky je široká 90cm.

    Smrk, borovice, nebo jedle?

    Smrk patří mezi nejlevnější stromy, ale brzy opadává. Borovice má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Koruna borovice může být velmi řídká, stromek se může naklánět ke straně nebo z jednoho pohledu je holý.

    Mezi nejkrásnější vánoční stromky patří jedle, jsou neopadavé, symetrické a rovné. V posledních letech jsou také stále žádanější. Největší zájem je o dánské jedle Nordmann Gold, mají pravidelný tvar a bohaté jehličí, které tolik nepíchá. Jedle jsou odolnější vůči teplotním změnám, proto vydrží déle a v místnosti skoro neopadávají.

    V porovnání se smrčkem nebo borovicí jsouj en o něco dražší. Letošní ceny vánočních stromků nejsou výrazně jiné, než jsme zvyklí: Za stříbrný smrk do 150 cm zaplatíme od 250 – 450 Kč, do 170 cm od 450Kč a do 200 cm od 550 Kč. Rozpětí cen je zhruba sto korun.
    U kavkazské jedle ceny začínají na 550 Kč, borovice jsou cenově zhruba srovnatelné se stříbrným smrkem.

    Co udělat, aby vánoční stromek vydržel do Vánoc v plné parádě?

    Vánoční stromek bychom měli skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. „Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximálního množství vody docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

    Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až pár dní před Vánocemi. Jestli se bojíte, že vám na nákup stromku ve vánočním shonu nezbyde čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů.

    Je i malý vánoční stromeček pro vás příliš velký?

    Máte opravdu malý byt nebo jste sami? Vyzkoušejte místo tradičního vánočního stromku malé tisy a jalovce, které jsou v zimních měsících běžně k dostání. Jsou opravdu levné – vejdete se i do stokoruny. Takový miniaturní vánoční stromeček může pak být i součástí sváteční tabule a nemusíte připravovat další výzdobu.