Zemní kolektory tepelných čerpadel – co byste o nich měli vědět?

Láká vás možnost výrazného snížení nákladů na teplo pomocí tepelných čerpadel země / voda, ale odrazuje vás nutnost „obětovat“ pozemek v blízkosti nemovitosti k umístění zemních kolektorů? Právě pro vás jsme připravili níže uvedené řádky, na kterých se dozvíte, jak je to se zemními kolektory doopravdy.

0
Zdroj obrázku: caifas / Shutterstock.com

Co byste měli vědět o zemních kolektorech?

Vhodnost tepelných čerpadel země/voda a požadavky na pozemek pro umístění zemních kolektorů jsou individuální, všeobecně však lze konstatovat následující:

  1. Zemní kolektory geotermálního tepelného čerpadla jsou umístěna v nezámrzné hloubce, tj. 1,2 – 1,5 metrů pod povrchem. Kolektory získávají teplo z geotermální energie, jejíž přísun je neomezený i během dlouhých a mrazivých zim. Půda v bezprostřední blízkosti zemních kolektorů může mít mírně nižší teplotu, nehrozí však, že by pozemek tzv. vymrznul.
  2. Pokud jde o využívání pozemku sloužícího k umístění zemních kolektorů, všeobecně platí:
    1. Na pozemku nesmí stát žádné budovy, ať už pevně spojené se zemí či mobilní, tj. např. garáže, altány, zahradní domy apod.
    1. Na pozemku je možné pěstovat zeleninu, keře či menší stromky, všeobecně je však doporučováno se tomuto vyvarovat tak, aby nebylo zvýšeno riziko poškození zemních kolektorů či snížena cirkulace nemrznoucí kapaliny.
  3. Pozemky s kamenitým podložím nejsou vhodné k umístění zemních kolektorů z důvodu náročnější instalace a zvýšeného rizika poškození.
  4. Zemní kolektory nemají požadavky či omezení na nadmořskou výšku pozemku. Tepelná čerpadla země/voda tak lze spolehlivě provozovat i na horách.
  5. Všeobecně platí, že k zajištění dostatečného množství tepla pro rodinný dům je třeba pozemek o velikosti 200 – 400 m2.

Další informace a odbornou poradnu k tepelným čerpadlům najdete na internetových stránkách Abeceda-cerpadel.cz. Konkrétně tepelným čerpadlům země/voda je pak věnován tento příspěvek:  https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/porovnani-nabidky-zeme-voda.