Co byste měli vědět o zemních kolektorech?
Vhodnost tepelných čerpadel země/voda a požadavky na pozemek pro umístění zemních kolektorů jsou individuální, všeobecně však lze konstatovat následující:
- Zemní kolektory geotermálního tepelného čerpadla jsou umístěna v nezámrzné hloubce, tj. 1,2 – 1,5 metrů pod povrchem. Kolektory získávají teplo z geotermální energie, jejíž přísun je neomezený i během dlouhých a mrazivých zim. Půda v bezprostřední blízkosti zemních kolektorů může mít mírně nižší teplotu, nehrozí však, že by pozemek tzv. vymrznul.
- Pokud jde o využívání pozemku sloužícího k umístění zemních kolektorů, všeobecně platí:
- Na pozemku nesmí stát žádné budovy, ať už pevně spojené se zemí či mobilní, tj. např. garáže, altány, zahradní domy apod.
- Na pozemku je možné pěstovat zeleninu, keře či menší stromky, všeobecně je však doporučováno se tomuto vyvarovat tak, aby nebylo zvýšeno riziko poškození zemních kolektorů či snížena cirkulace nemrznoucí kapaliny.
- Pozemky s kamenitým podložím nejsou vhodné k umístění zemních kolektorů z důvodu náročnější instalace a zvýšeného rizika poškození.
- Zemní kolektory nemají požadavky či omezení na nadmořskou výšku pozemku. Tepelná čerpadla země/voda tak lze spolehlivě provozovat i na horách.
- Všeobecně platí, že k zajištění dostatečného množství tepla pro rodinný dům je třeba pozemek o velikosti 200 – 400 m2.
Další informace a odbornou poradnu k tepelným čerpadlům najdete na internetových stránkách Abeceda-cerpadel.cz. Konkrétně tepelným čerpadlům země/voda je pak věnován tento příspěvek: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/porovnani-nabidky-zeme-voda.