Mezinárodní den stínicí techniky je skvělou příležitostí, jak nejen oslavit pokrok v této oblasti bydlení, ale také upozornit na důležitost správného stínění z hlediska energetických a ekonomických úspor. „V současnosti jednoznačně dominuje exteriérová stínicí technika, to znamená venkovní žaluzie, screenové a venkovní rolety. Jedná se o nejefektivnější systémy stínění zejména z pohledu světelného komfortu a tepelné bilance budov, což je do budoucna klíčové. Co se týče interiérového stínění, převládá zde důraz na designové ladění stínicích prvků, a to jak žaluzií, rolet a plissé, tak i japonských stěn s koncepcí celého interiéru,“ uvádí Erich Stavař, spoluzakladatel opavské společnosti ISOTRA, která se již více než 30 let zabývá stínicí technikou.
Stínicí technika pomůže snížit výdaje za energie
Stínicí technika se stává čím dál důležitějším prvkem při ochraně budov před přehříváním v letních měsících i únikem tepla během zimy. Pokud je montáž správná, pomůže stínění snížit spotřebu energií budov až o 60 % do roku 2050 (dle studie společnosti Guidehouse).
„Abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken a ušetřili co nejvíce energie na vytápění, musíte stínicí prvky správně nastavit. V zimě nechávejte žaluzie přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je spusťte, ať omezíte nežádoucí únik tepla skrze okna. Pokud je žaluzie v noci stažená, ušetříme v místnost teplotu až 1,5 stupně, než kdybychom žaluzie neměli,“ doporučuje Jan Žižlavský, odborník na stínění ze společnosti ISOTRA.
Studie Guidehouse analyzovala dva scénáře: první beze změn a druhý s preferovaným scénářem, kde by všechny budovy vyžadující klimatizaci byly vybaveny automatizovanou stínicí technikou. V takovém případě by bylo možné do roku 2050 ušetřit emise až 100 Mt a náklady 14,6 miliard EUR ročně na investicích a spotřebě energie na chlazení prostor. Stínicí technika navíc zvyšuje pohodlí, produktivitu a zdraví obyvatel budov.
Nepropásněte šanci ušetřit: Využijte dotace na venkovní stínicí techniku
Program Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech si klade za cíl dosáhnout úspory energie v konečné spotřebě. Jednou z možností programu je získání dotace na venkovní stínicí techniku. Díky tomu lze získat zpět finance až do výše 50 % doložených výdajů. U rodinného domu nabízí stát příspěvek 1000 Kč/m2 stíněné plochy v případě stínicí techniky s manuálním ovládáním (mechanické i motorické) a 1500 Kč/m2 v případě stínicí techniky s inteligentním automatickým ovládáním. U bytového domu činí příspěvek 1500 Kč/m2 stíněné plochy jak na manuální, tak i inteligentní ovládání. Zažádat o dotaci můžete až do 30. června 2025. Více informací a podmínky programu naleznete na www.novazelenausporam.cz, kde je možné rovněž podat elektronicky žádost o dotaci.