Češi se chystají na nákup chat a chalup, očekávají růst jejich cen

Možnost jezdit na chatu nebo chalupu má třetina Čechů, každý čtvrtý se pak na její nákup chystá. V uplynulém roce rekreační nemovitosti často sloužily pro home office a prošly tak mnoha neplánovanými úpravami.

0
Foto pixabay

České nadšení do chalupářství přetrvává i v době covidové pandemie. Chatu nebo chalupu vlastní nebo dlouhodobě využívá třetina Čechů, naprostá většina (81 %) zároveň očekává, že ceny rekreačního bydlení v nejbližší době porostou.

Ukázal to průzkum, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u společnosti NMS Market Research.

Zájem o přírodu a rekreaci stoupl

„Neobvyklý rok ve znamení protiepidemických opatření určitě přivedl lidi k ještě většímu zájmu o pobyt v přírodě, a tedy i koupi rekreačního bydlení. Šest procent dnešních majitelů chat a chalup si je pořídilo právě během pandemie. Celá čtvrtina Čechů pak jejich nákup plánuje, mezi mladými lidmi je to dokonce každý třetí,“ říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Home office v přírodě

Představa rekreační nemovitosti jako nenápadné chatky uprostřed přírody bez pořádného spojení s „civilizací“ ale v posledních měsících vzala za své. Často totiž sloužily jako zázemí pro home office, využila je takto pětina majitelů. A tak musela venkovská romantika ustoupit praktickým záležitostem – vytvoření pracovny nebo pořízení připojení na internet.

Bez internetu zůstala jen každá druhá (47 %) chata nebo chalupa, naopak 17 % získalo nové nebo kvalitnější připojení. Třetina (36 %) byla „online“ už před pandemií.

Očekává se růst nemovitostí

 „Vzhledem k očekávanému růstu cen tohoto typu nemovitostí je určitě koupě chaty nebo chalupy zajímavou investicí, na jejíž pořízení lze dobře využít úspory ze stavebního spoření. Mezi Čechy je populární i plán později rekreační nemovitost upravit na trvalé bydlení a tady se stavební spoření ještě více hodí, protože na něj lze navázat výhodný úvěr na rekonstrukci,“ vysvětluje Petra Kopecká.

Plánuje si Vaše domácnost pořídit rekreační objekt, chatu nebo chalupu?

Vlastní, nebo dlouhodobě užívá Vaše domácnost rekreační objekt?

Kdy si Vaše domácnost pořídila, stala se vlastníkem, nebo začala dlouhodobě užívat poslední rekreační objekt?

Jak se změnila situace ohledně připojení k internetu od začátku pandemie ve Vašem rekreačním objektu?

Jaký vývoj cen rekreačních objektů, chat a chalup očekáváte?