Které dřevo je nejvýhřevnější
Chcete-li však vsadit na ten nejefektivnější způsob vytápění, musíte vzít v potaz především výhřevnost dřeva. Co to vlastně je a jak s touto proměnnou kalkulovat při výběru topiva? Čistě vědecky můžeme výhřevnost popsat jako energii vztaženou na kilogram dřeva. Říká nám, jakou energii je dřevo schopné vydat při svém spalování. Udává se v megajoulech (a to zdaleka nejenom u dřeva) a rovněž v kilowatthodinách vztažených na kilogram spalované hmoty.
A aby bylo možné jednotlivé druhy dřeva skutečně porovnat, musíme také dbát na to, aby měly identickou vlhkost. Čím vyšší obsah vlhkosti totiž máme, tím nižší výhřevnost získáme. To platí u dřeva stejně jako u pelet.
Pokud všechny druhy dřeva porovnáme, zjistíme, že jejich výhřevnost je prakticky stejná. Jak je to možné? A proč se tedy uvádí, že dub nebo habr hoří déle a lépe?
Trik spočívá v hustotě dřeva
Samotná výhřevnost však ovlivňuje cenu dřeva jen zčásti. Stejně důležitá je i jeho hmotnost. A ta by měla být opět vztažena k čisté váze dřeva – bez započítané vlhkosti. To samozřejmě u dřevěných špalků není možné, a proto je tvrdé dřevo vždy dražší než bříza nebo modřín. S výhřevností to však opravdu nemá vůbec nic společného.
Férový prodej podle hmotnosti vám tak nabídnou jen standardizované produkty, jako jsou například pelety a brikety. U nich se totiž hustota materiálu lisováním zvyšuje, takže i ty nejkvalitnější mohou být vyrobeny z levného měkkého smrku, a přesto vám poslouží mnohem lépe než vytápění dřevem.
Dřevo vs. pelety – jaký je v tom rozdíl?
U dřeva je nutné stále přikládat anebo si připlácet za tvrdé druhy, které ohořívají déle. Ovšem v případě pelet na druhu dřeva nezáleží, jak už jsme si řekli. Pokud tedy investujete do kotle na pelety (výhodně vám ho pomohou sehnat třeba internetové letáky), můžete už následně topit pouze levnějšími druhy dřeva, a přitom získáte značný tepelný komfort.
Proč přejít na pelety?
Možná se obáváte sníženého pohodlí v případě, že dáte přednost biomase. To však není vůbec pravda. Komfort vytápění je v případě lisované dřevní štěpky srovnatelný s plynem či elektřinou. Finančně si však značně polepšíte. Oproti tradičnějším metodám může totiž být účet za topnou sezónu až o polovinu nižší.
Krb na dřevo tedy můžete klidně a bez výčitek zrušit. A pokud by vám doma přece jen chyběla atmosféra živého ohně, vsaďte na půvabně řešené svícny v mnoha tvarech a podobách.