Bytová designérka radí: K lepšímu spánku dopomůže minimalisticky zařízená ložnice

Nemusíte nutně věřit v sílu feng shui, abyste věděli, že se na kvalitě spánku podepisuje například i to, jak máte zařízenou ložnici. Zapomeňte však na komplikované poučky a rady, pro tuto část domu obecně platí, že méně je někdy více. Jak si zařídit ložnici, ve které se vám bude spát jedna báseň?

0
Foto pixabay

Předně je nutné si říct, že ložnice by měla mít i jiný účel jen v těch nejnutnějších případech. Právě to je ale podle bytové designérky Anke Glut jedním z nejčastějších problémů, se kterým se u svých klientů setkává. „V ložnici se odpočívá. Jak však víme, odpočinek je v dnešní době podceňován, a tak mnohým tato místnost slouží i k jiným účelům.

Často vídám ložnici jako skladiště všeho nepotřebného a nezřídka si tu také lidé zřizují pracovnu, o to více nyní v době, kdy se tolik rozšířil home office. Chápu však, že v některých bytech to kvůli dispozicím prostě nejde vyřešit jinak a pak je na každém z nás, jak dokážeme prostor využít,“ vysvětluje Anke. Ta zároveň dodává, že hlavní myšlenkou v ložnici je co nejméně předmětů do prostoru, čisté linky, světlé barvy, jednoduchost. „Ač může někdo upřednostňovat styl venkovský, vintage nebo je zatížen na nejrůznější dekorace a veselé barvy, v ložnici je dobré tyto touhy udržet na uzdě. Vybavte tuto místnost po vzoru minimalismu jen tím nejnutnějším,“ říká Anke Glut.

Světlé barvy

Říká se, že nás barvy v interiéru dokážou zčásti ovlivňovat a některé barvy se k odpočinku vyloženě nehodí. Které to jsou? „Barvy v ložnici jsou velké téma a často od klientů slýchám, že nechtějí červenou, oranžovou, fialovou, zelenou apod. Více než o barvě, je to spíše o sytosti a když použijeme v kombinaci s krémovou, champagne nebo bílou například světlé odstíny fialové, dosáhneme i tak velmi harmonického vzhledu. Obecně však platí, že se do ložnice spíše hodí neutrální barvy a jejich kombinace. Své využití zde najdou jemné tóny bílé, krémové či hnědě. Při malování pak zapomeňte na složité obrazce a vzory a snažte se vymalovat co nejjednodušeji. To znamená, zvolte si, která barva bude vedlejší, a tou vymalujte například jednu celou zeď nebo prostor kolem okna či dveří. Nevymýšlejte zbytečně složité kreace,“ dodává Anke Glut.

Funkční nábytek

Rušivým elementem v ložnici může být i nábytek. Ten by, budeme-li se držet minimalismu, měl být jednoduše zpracován, z kvalitních materiálů a měl by být především funkční. Teoreticky byste tak v ložnici neměli mít kus nábytku, který vám k něčemu neposlouží. „Do ložnice patří postel, noční stolky a skříně, případně komoda. Většinou tu však není prostor pro nejrůznější odkládací stolečky nebo jiné kusy nábytku, které neplní žádnou funkci. Ruku v ruce s tím pak jde i to, že sem nepatří žádné divoké dekorace. Pokud však trváte na nějakém designovém prvku, zaměřte se na obrazy nebo osvětlení,“ říká Anke. Co se osvětlení týče, to by mělo být alespoň dvouúrovňové a vedle hlavního osvětlení se zde uplatní i menší lampičky. I hlavní osvětlení je však dobré vybírat takové, které lze ztlumit podle potřeby.

A jak řešit, když potřebujete ložnici částečně využít i jako prostor pro uložení ne tolik využívaných věcí? „Vždy lze zakomponovat úložný prostor třeba do podlahy, kterou můžeme pod postelí vyvýšit nebo je možné vybudovat podhledy a nejméně nákladnou možností je i dostatek skříní. Zde by však doporučovala obrátit se na designéra, který navrhne, jak by měl kompletní nábytek vypadat. Věřím, že s trochou citu lze ložnici uzpůsobit pro potřeby každého z nás tak, aby byla zároveň funkční, minimalistická a vhodná pro odpočinek,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.

Zdroj: Anke Glut