Umíte doma správně svítit? Není to tak jednoduché, jak se může zdát

Světlo v interiéru je poměrně rozsáhlou problematikou. Světlo má vliv na to, jak celý interiér vnímáme, dopad má ale i na naši psychiku nebo na kvalitu spánku. Opominout nemůžeme v době rostoucích cen elektřiny ani finanční stránku věci. Jak tedy vše správně nastavit?

0
Foto: Pexels/Vecislavas Popa

Pozor na svícení při otevřených oknech

Pokud večer s oblibou větráte, pak byste si měli dávat pozor na rozsvícená světa. Světlo totiž přiláká nejrůznější létající hmyz. Pokud se pak komáři, ale i drobné mušky či různí broučci, dostanou do ložnice a dětských pokojů, mohou vám večer i celou noc značně znepříjemnit. Kromě zhasnutí světel nebo zavření oken jsou účinným řešením sítě proti hmyzu do oken. Díky sítím do oken můžete celý den i večer bez obav větrat a žádný hmyz se k vám domů nedostane ani při rozsvíceném osvětlení.

Zejména bydlíte-li na venkově nebo v blízkosti lesů a parků, nebo máte velkou zahradu s jezírkem, měly by pro vás být sítě do oken proti hmyzu jasnou volbou. Svou službu ale nepochybně udělají sítě i na sídlištích a v centrech velkých měst.

Modré světlo narušuje spánkový režim

Pokud používáte chytrý telefon, možná jste si všimli, že se ve večerních hodinách mění tón obrazovky – působíce více „oranžově“. Je to kvůli tomu, že displej vydává při svícení tóny studené bílé neboli modré světlo. Pokud ale do displejů bez funkce změny tónu koukáme i během večera, mozek dostává signál, že je stále den. Nevytváří se hormon melatonin a tělo tak nedostává signál k ulehnutí – necítíme ani únavu. To samé platí v případě, že během večera svítíme světlem, které vydává studené bílé světlo.

Studená bílá je tedy určena pro denní svícení. Jakmile se začne stmívat, rozsviťte světlo v tónech teplé bílé, které má žluté, resp. oranžové tóny. Je to podobné jako u slunce, u kterého si při západu můžete všimnout, že se zbarví, podobně jako jeho paprsky, do oranžova. Nás mozek díky tomu dostává signál, že se blíží čas spánku.

Jak snížit spotřebu za světlo?

Máte-li ještě doma někde klasické staré žárovky, je nejvyšší čas vyměnit je za žárovky úsporné. Vhodnou volbou jsou i LED diody. Zejména v místnostech, kde svítíte opravdu často, by se již klasické žárovky vyskytovat neměly. Své zásoby případně můžete využít například na osvětlení ve sklepě, které se používá jen příležitostně na krátkou dobu.

Chybou je ale také zbytečné svícení. Potřebujete mít například během celého večera rozsvícené světlo v předsíni? Pokud na zhasínání zapomínáte, nechte si instalovat pohybové senzory, díky kterým se světla automaticky rozsvítí v případě potřeby a poté opět sama zhasnou.

Hodit se může i méně výkonný zdroj osvětlení, například stolní lampa, se kterou si můžete navodit příjemnou večerní atmosféru, aniž by musel být rozsvícen lustr a další „žravější“ osvětlení v domácnosti.