Zaostřeno na sibiřský modřín: Porovnání s evropským příbuzným a možnosti využití

Vyrábí se z něj terasová prkna, plotovky i fasády. Patří k nejoblíbenějším dřevinám a v mnoha ohledech strčí do kapsy evropskou variantu. Řeč je o sibiřském modřínu, jehličnatém stromě z čeledi borovicovitých. Kromě Ruska roste také v Číně a Mongolsku a běžně dosahuje výšky 20-50 m.

0
Foto: Vladimir Trynkalo / Shutterstock.com

Impregnace zahrnuta v ceně

Dřevo je úžasný přírodní materiál, na který lidstvo spoléhá již od nepaměti. Na druhou stranu však vyžaduje specifickou péči, a to především v podobě ochranné impregnace. V tomto směru sibiřský modřín dominuje, protože přirozeně obsahuje pryskyřici. Ta, kromě toho, že odpuzuje vodu, strom chrání před houbami a hmyzem.

Další ceněnou vlastností sibiřského modřínu je vysoká tvrdost, a to i oproti modřínu evropskému. Vysvětlení je nasnadě: asijská dřevina roste pomaleji, a proto se chlubí hustší (a tedy i pevnější) strukturou.

Výčet výhod sibiřského modřínu ovšem stále není kompletní. Za zmínku stojí také lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům a méně suků. Někomu může imponovat i světlejší zbarvení, ale jde o čistě estetickou vlastnost, která s praktickým využitím dřeviny nijak nesouvisí.

Na co byste si měli dát naopak v souvislosti s modřínovým dřevem pozor, je železo. Místo železných konstrukčních prvků raději použijte nerezové, jinak se na dřevě objeví nevzhledné černé fleky.

Sibiřský modřín jako univerzální stavební prvek

V úvodu jsme využití sibiřského modřínu nakousli. Dřevina slouží jako materiál pro výrobu terasových prken, které se dají použít i na chodníky, schody a další místa včetně pochozí plochy zimní zahrady. Své pevné místo v oblasti exteriérového designu mají také fasády, plotová prkna a KVH hranoly.

Takže pokud se v dohledné době chystáte na stavbu dřevostavby či zahradního domku, jehož konstrukci bude tvořit právě „konstruktionsvollholz“ neboli KVH hranoly, máte kromě modřínu na vybranou i mnohem odolnější dřevo.