Mazlivá zelená rostlinka místo domácího mazlíčka

  Znáte řasokouli? Jedná se o nový fenomén mezi pokojovými květinami a vlastně i domácími mazlíčky. Jak už název napovídá, jedná se o řasu, která roste do tvaru koule a pěstovat/chovat ji můžete ve vodní nádržce či malém akvárku.

  0
  Zdroj: Pinterest.cz

  Vodní skřítek z Japonska

  Řasokoule jsou aktuálním hitem v Japonsku, kde je ustaraní rodiče kupují svým dětem místo domácích mazlíčků. Její domovinou jsou studená sladkovodní jezera v Japonsku, Rusku, Skotsku, Estonsku a na Islandu, kde žijí na dně mělkých vod. V Japonsku dorůstají velikosti až 30 cm a nazývají se Marimo, což doslova znamená kulatý plevel. V původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaidō se řase také říká torasampe, tedy jezerní skřítek.

  Do akvárka i skleničky

  Domů si můžete sehnat rostlinku přibližně 5 cm velkou. Pro pěstování vám postačí malé akvárko, nádržka nebo i sklenička, do které napustíte studenou odstátou vodu. Jestliže budete chtít řasokouli skutečně dopřát, je možné ji do akvárka sehnat potoční nebo jezerní vodu. Nádržku můžete dodekorovat kamínky. Marimo se může stát také ozdobou již stávajícího akvárka s rybičkami. Dejte však pozor na to, že některé druhy ryb řasy ožírají.

  Zdroj: Pinterest.cz

  Pozor na sluneční paprsky a teplo

  Péče o rostlinku je skutečně nenáročná. Postačí, když vodu budete měnit jednou za dva týdny. Jediné, na co dávejte pozor, je teplota. Nádobu s řasokoulí neumisťujte nad topení a v létě ji nenechávejte na přímém slunci, neboť by jeho silné paprsky mohly rostlinku spálit. V horkých dnech dokonce můžete do akvárka vhodit kostku ledu a vyrovnat tak teplotu vody. Nemusíte se ani bát, že by vám řasa z nádržky vyrostla, neboť nabývá přibližně 0,5 cm za rok.

  Mazlení nakázáno

  Jak už bylo řečeno, řasokoule se vyskytují na dnech jezer, kde se díky proudům převalují a otáčejí, a proto jsou kulaté. To jim ve vašem akvárku bude chybět. Z toho důvodu ji řada majitelů považuje i za mazlíčka. Je vyloženě žádoucí občas květinu vyndat a pomazlit se s ní a pokoulet ji v ruce. Díky tomu bude nabývat stále do svého kulatého tvaru. Pro řadu z nás se tak může stát skvělou antistresovou pomůckou.

  Zdroj: Pinterest.cz

  Řasokoule se ničím nekrmí. Je to skutečně rostlina, a proto se živí fotosyntézou. Drží se spíše na dně, ale po vyměnění vody nebo díky fotosyntéze se na ni vytvářejí bublinky vzduchu, díky kterým je nadnášena.