Rekonstrukce bytu svépomocí nebo s firmou? Zvažte pro a proti

Snad ve všech životních situacích platí heslo, že každý by měl dělat jen to, co umí a co mu jde nejlépe a ostatní práci nechat na šikovnějších. Nejinak je tomu i ve stavebnictví. V podstatě máme tři možnosti, jak rekonstrukci bytu zvládnout.

0

Můžeme uvažovat o tom, že si celou rekonstrukci zvládneme udělat sami tak říkajíc vlastníma rukama. Obvykle ale býváme o něco méně šikovní, málokdo z nás umí úplně všechno. Některé práce si tak uděláme sami a na ty, které nejsou naší silnou stránkou, si pozveme jednotlivé řemeslníky.

V posledním případě můžeme nechat kompletní rekonstrukci na firmě provádějící realizace interiérů na klíč. Taková firma vytvoří pomocí architekta či designéra návrh s vizualizací a projektovou dokumentaci. Poté se kompletně postará o stavební úpravy a koordinaci všech prací a dodavatelů.

Pojďme se podívat na výhody a úskalí jednotlivých způsobů.

Rekonstrukce svépomocí

Výhody:

V tomto případě ušetříme za práci dodavatelské firmy či najatých řemeslníků. Naším jediným nákladem bude nakoupený materiál a zařízení.

Úskalí:

Protože, že si všechno děláme sami a nejsme na konkrétní profese odborníci, tak nám práce nejde tak rychle od ruky. Tento způsob je zároveň tím nejpomalejším. A přiznejme si, že kvalita mnohdy také nemusí být nic moc.

Nemusí vždy platit, že jde o nejlevnější variantu. Náš čas přece také něco stojí, vždyť ho běžně jako zaměstnanci prodáváme svým zaměstnavatelům. A co víc, pokud jsme placeni hodinově, tak protože na stavbě pracujeme obvykle odpoledne po práci a o víkendech, měli bychom tuto práci ve stejnou dobu u zaměstnavatele placenou jako přesčas a práci o víkendu, tj. za příplatek.

Objednání jednotlivých řemeslníků

Výhody:

Taková práce půjde určitě lépe od ruky, bude rychlejší a kvalitnější zároveň. Na jednu stranu bude sice dražší, protože služby něco stojí, ale my můžeme se svým uspořeným časem naložit podle libosti. Řečeno ošklivě ekonomicky, můžeme ho někomu prodat.

Úskalí:

O úspoře času můžeme mluvit jenom částečně, protože svůj čas musíme v tomto případě věnovat výběru a následné koordinaci a kontrole řemeslníků. Ne každá rekonstrukce bytu či domu je jednoduchá a zvládnout naplánovat a zrealizovat celý harmonogram prací včetně objednávek a dodávek materiálu, zařízení nebývá jednoduché. Tato varianta dává vzniknout komunikačním šumům, kdy nemusí být jasné, kdo za co zodpovídá. Najít pak viníka problémů a napravit je bývá obtížné.

„Na klíč“ odbornou firmou

V dnešní době už naštěstí máme možnosti, jak celou rekonstrukci bytu nebo domu přenechat odborníkům. Profesionální firma veškeré práce naplánuje, bude je řídit a ponese za ně zodpovědnost.

Výhody:

Tato varianta je pro nás jako klienta nejjednodušší, nejrychlejší a s relativně nejmenším rizikem, že se cokoli pokazí. A když ano, víme, komu máme práce reklamovat.

Úskalí:

V tomto případě mohou být celkové náklady realizace o něco vyšší, nicméně v porovnání se zmíněnými výhodami se tato možnost rozhodně vyplatí!

S návrhem a realizací interiérů má bohaté zkušenosti Svět interiérů.