Vše, co jste chtěli vědět o lokální neboli decentrální rekuperaci

Větrací systémy s centrální nebo decentrální rekuperací se stávají běžnou součástí novostaveb, historických budov i rekonstrukcí. Proč? Protože si lidé začali uvědomovat, jak moc je důležité přivádět do místností čerstvý vzduch. Ten se totiž výrazně podepisuje nejen na jejich zdraví, ale také má vliv na celkové klima domácnosti.

0
U starších objektů se vzduch do místností dostával přes netěsnosti v oknech.

Větrací systémy s centrální nebo decentrální rekuperací se stávají běžnou součástí novostaveb, historických budov i rekonstrukcí. Proč? Protože si lidé začali uvědomovat, jak moc je důležité přivádět do místností čerstvý vzduch. Ten se totiž výrazně podepisuje nejen na jejich zdraví, ale také má vliv na celkové klima domácnosti.

Lokální rekuperaci stačí umístit do obvodové stěny.

Na čerstvém vzduchu záleží

Průměrný člověk stráví 90 % svého času uvnitř budov a za den vydýchá zhruba 15 kg vzduchu. Proto je velice důležitý přísun čerstvého vzduchu. Myslete na to, že do ovzduší se při různých aktivitách jako je praní, vaření nebo sušení prádla dostává vlhkost, jejíž následky mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví.

Správné větrání se stará o optimální udržování vlhkosti v místnosti, která by se měla v zimě pohybovat mezi 45–65 % a v létě mezi 40–60 %. Příliš vlhký vzduch může vést ke vzniku plísní, suchý vzduch zase může dráždit dýchací ústrojí, případně pokožku. Kromě vlhkosti však přísun čerstvého vzduchu reguluje koncentraci CO2. Nadměrné množství oxidu uhličitého je známkou zhoršené kvality vzduchu, která se u člověka projeví únavou, bolestí hlavy, pálením očí nebo zhoršenou schopností se soustředit.

Proč se rozhodnout pro větrací systémy s rekuperací

Větrací systémy v podobě pokojové či centrální rekuperace zvyšují komfort bydlení v současných dobře utěsněných bytech a domech. Před několika lety se otázka větrání neřešila, jelikož se do objektů čerstvý vzduch dostával přirozeně, například přes netěsnosti v oknech.

V současné době jsou však novostavby i domy po rekonstrukci dokonale utěsněné, což zamezilo přirozenému větrání. Při zateplování se tedy musí řešit i otázka týkající se vnitřního mikroklimatu místností, tedy jak regulovat vlhkost a odvádět vydýchaný vzduch, který se nahradí čerstvým vzduchem zvenku.

Řešením může být pravidelné větrání, kdy ovšem člověk musí myslet na to, že by měl zhruba každé 2 hodiny místnosti vyvětrat. V tomto případě je však nutné v zimě počítat s určitými tepelnými ztrátami. V zimě si do interiéru pouští studený vzduch, v létě naopak horký.

Druhou možností je pořízení větracího systému, který dokáže do místností přivést čerstvý vzduch s minimálními tepelnými ztrátami. V létě dokonce dokáže v místnosti udržovat příjemnou teplotu, a to bez nutnosti myslet na pravidelné větrání.

O pravidelnou výměnu vzduchu a udržování optimálního mikroklimatu se postará buď centrální rekuperace, která však vyžaduje velké stavební úpravy a je složitější na instalaci, nebo lokální rekuperační jednotka. Její instalace je snadná, pořizovací náklady nižší a efekt velice podobný rekuperaci centrální.

Jaký je rozdíl mezi centrální a decentrální rekuperací

Centrální rekuperační systémy se starají o výměnu vzduchu v celém domě nebo bytě. Tuto variantu je nutné do stavebních plánů zavést ještě před stavbou nového domu nebo před zahájením rekonstrukce. Je nutné u ní promyslet trasy rozvodů a jejich prostup stěnami. Navíc je nutné počítat s tím, že se rozvody budou muset schovat do podhledů. To znamená větší stavební úpravy. Menší centrální rekuperační jednotky je rovněž možné umístit do podhledu. Ty větší je pak vhodné umístit do technické místnosti, popř. sklepu či přilehlé garáže.

Centrální rekuperace musí být součástí stavebních plánů.

Lokální rekuperace se umisťují do konkrétních místností, které chcete větrat. Na rozdíl od centrální nepotřebují vzduchové rozvody po celém objektu. Instalují se totiž přímo do zdi dané místnosti. Jsou ideálním řešením pro méně zásadní rekonstrukce, instalují se i do historických budov nebo panelových bytů. Jejich největší výhodou je snadná instalace, která nevyžaduje výraznější stavební zásahy a díky různým designovým zpracováním si jich v pokojích ani nevšimnete.

Decentrální rekuperační jednotka pod drobnohledem

Nemáte v plánu nákladnou rekonstrukci nebo potřebujete větrání řešit jen v konkrétních místnostech? Lokální jednotka pro vás bude správnou volbou.

Princip fungování

Zařízení, které se instaluje do otvoru v obvodové zdi, z místnosti odvádí vydýchaný vzduch ven a přivádí čerstvý zvenku. Jeho součástí je ventilátor a výměník tepla. Ve výměníku se venkovní vzduch ohřeje na teplotu odváděného vzduchu, čímž nedochází ke snížení pokojové teploty. Nemusíte se tedy obávat tepelných ztrát. Lokální rekuperace se hodí do místností, ve kterých bojujete s vlhkostí nebo kde není možné dostatečné větrání přes okno.

V případě odvětrávání více místností nebo většího prostoru je nutné sáhnout po pokojové rekuperaci v páru. Správné spuštění má na starosti jeden ovládací panel, na kterém jsou obě jednotky připojeny pomocí kabelu. Rekuperační cykly mohou běžet synchronně nebo tak, že jedna jednotka vzduch přivádí a druhá odvádí. Vzduch se může vyměňovat ve vámi nastavených časových intervalech.

Více pokojů vyžaduje instalaci více jednotek.

Výběr vhodného zařízení

Při výběru je důležitý objem místnosti v m³, který by neměl být větší než množství vzduchu, které dokáže rekuperace za hodinu vyměnit. Tento parametr se nazývá průtok vzduchu a vyjadřuje se v m³/h.

Dále je potřeba znát tloušťku zdi, do které chcete zařízení instalovat. Pro úspěšnou instalaci musí tloušťka odpovídat nastavitelnému rozsahu teleskopického vzduchovodu.

Z hlediska hlučnosti nemusíte mít obavu, jelikož do decentrálních jednotek se používají velice tiché ventilátory. Slyšitelný zvuk je možné přirovnat k pootevřenému oknu, kterým do místnosti proudí šumění mírného větru. Proto je možné decentrální jednotku bez obav instalovat i do místností, ve kterých se spí.

Pořizovací cena decentrální rekuperace je rozhodně nižší než u varianty centrální. Lokální jednotky s výkonem 50 m³/h je možné pořídit v rozmezí 6–10 000 Kč. Jen pro zajímavost, cena centrální rekuperace se pohybuje mezi 20 až 100 tis. Kč plus náklady na rozvody. Její výkon je však mnohonásobně větší než u pokojové varianty (stovky až tisíce m³/h).

Nenáročná instalace pokojové rekuperace

Na rozdíl od centrální jednotky, která vyžaduje plánování, velké stavební úpravy a napojení na rozsáhlý ventilační systém s přívodním vzduchovodem čerstvého vzduchu a odvodním vzduchovodem odpadního vzduchu, lokální si vystačí pouze s jedním otvorem ve stěně a elektrickou zásuvkou.

Pomocí otvoru se do místnosti přivádí čerstvý vzduch, ale také se přes něj odvádí vzduch odpadní. Celková instalace je tak mnohem snazší a levnější. Nebudete muset utrácet za sádrokartonářské práce v případě, že byste potrubí vedli ve stropě, nebo za betonování v případě vedení v podlaze.

Výhody a nevýhody pokojové rekuperace

Abyste o lokálních jednotkách věděli skutečně všechno, měli byste znát jejich přednosti i nedostatky.

Mezi výhody patří:

  • snadná instalace,
  • nižší pořizovací cena i provozní náklady,
  • nenáročná péče, kterou zvládnete sami,
  • instalace možná do všech typů objektů,
  • individuální nastavení větrání.

Mezi nevýhody se řadí:

  • použití pouze do jedné místnosti,
  • větší prostor nebo více místností vyžaduje instalaci více jednotek,
  • neřeší komplexní větrání budovy.
  • výkon je o něco nižší než u centrální rekuperace.

Užívejte si kvalitní život. Větrací systémy za vás obstarají pravidelnou výměnu vzduchu, ale také ušetří peníze za vytápění a v objektech udržují zdravé mikroklima.