Jak často měníte povlečení? V lůžkovinách mohou žít miliony bakterií

Dle výzkumu mění Češi povlečení nejčastěji jednou měsíčně. V lůžkovinách se však daří bakteriím, kvůli kterým můžeme mít problémy s alergiemi nebo kožní potíže. Jaká je tedy optimální doba k výměně povlečení a co nám ještě pomůže zvýšit hygienu v ložnici?

0
Foto: pixabay

Vaše postel je ideálním místem pro bakterie

Ložnice jsou rájem pro bakterie, roztoče, plísně a další mikroorganismy, a to především povlečení a matrace. V posteli trávíme každý den mnoho hodin, během kterých dochází k vylučování potu i odlučování kožních buněk. V kombinaci s teplem a vlhkem se postel stává ideálním místem pro množení bakterií. Zahraniční studie společnosti Amerisleep z loňského roku například zjistila, že čtyři týdny neměněný povlak polštáře obsahuje asi 12 milionů KTJ (pozn. kolonie tvořící jednotky – výraz užívaný pro vyjadřování počtu mikroorganismů ve vzorcích) bakterií na čtvereční palec. U stejně dlouho nepraného povlaku peřiny je to pak asi 11,3 milionů KTJ na čtvereční palec. Pro srovnání, toaletní prkénko obsahuje na tu stejnou plochu asi 172 KTJ, psí miska 306 tisíc KTJ a držák na zubní kartáčky asi 2,1 milionů KTJ. Mezi bakteriemi nalezenými v ložním prádle se přitom dle zmiňované studie ze 41 % vyskytují nebezpečné bakterie, které běžně způsobují zápal plic či různé infekce. Prachoví roztoči zase velmi často způsobují alergie.

Jak omezit množství bakterií

Zcela zabránit výskytu bakterií v posteli možné není, ale můžeme omezit jejich množství pravidelnou výměnou ložního prádla. Podle průzkumů Češi mění lůžkoviny jednou za 4-5 týdnů a to není dostatečné. Odborníci doporučují měnit povlečení i prostěradlo jednou týdně, nebo alespoň jednou za 14 dní. Minimálně dvakrát ročně by pak na vyčištění měla putovat rovněž matrace. Určitě se vyplatí i investice do povlečení z přírodních materiálů, které přispívá k lepší termoregulaci a tím i k omezení nadměrného pocení během spánku. Ideální je bavlna, bavlněný flanel nebo len. A pokud chováte doma zvířecího mazlíčka, zásadně je nezvykejte ležet ve vaší posteli. Jsou totiž dalším zdrojem bakterií a nežádoucích mikroorganismů, které by se pak zbytečně množily ve vaší posteli.

Nezapomeňte na přikrývky a polštáře

Riziko zdravotních problémů může eliminovat chránič matrací, který dokáže přítomnost roztočů a bakterií výrazně eliminovat. Nezapomeňte na to, že součástí ložního prádla je také prostěradlo, které vyžaduje obměnu stejně často. Také samotné přikrývky a polštáře je potřeba alespoň dvakrát ročně vyprat nebo dát do čistírny. Pokud navíc máte sušičku, vytáhne z povlečení další prach, případně zvířecí chlupy. Divili byste se, kolik takových pozůstatků i po řádném vyprání nejen na povlečení, ale i v peřinách a polštáři zůstává. Při obměně ložního prádla je také vhodné matrace vysát speciální prachovou hubicí. 

Možná je to zřejmé, ale k zásadám zdravé ložnice patří také větrání. Pravidelným větráním nejen do jisté míry zamezíte množení roztočů, ale i předejdete vzniku plísní. Také peřiny a polštáře můžeme alespoň občas před ustláním vyvětrat na čerstvém vzduchu, to roztočům nesvědčí.