Rekordní teploty útočí: Jak přežít vedro v bytě?

Byt orientovaný na jih se v létě snadno promění v rozžhavený skleník a žádný větrák vám k lepšímu pocitu výrazněji nepomůže. Jak si tedy můžeme alespoň trochu od vedra v bytě ulevit?

0

Místo větráku raději pořádný průvan

Byt orientovaný na jih se v létě snadno promění v rozžhavený skleník a žádný větrák vám k lepšímu pocitu výrazněji nepomůže. Stejně tak pokud jsou venku tropické teploty, okno dokořán je vám k ničemu. Je-li teplota venku vyšší než uvnitř, otevřeným oknem proudí akorát nevítaný teplý vzduch. Místo toho si zkuste doma vytvořit pořádný vítr! V ideálním případě průvan vznikne, pokud můžeme otevřít dvě okna či dveře naproti sobě. Jestli váš byt disponuje světlíkem v koupelně nebo na toaletě, máte vyhráno. Otevřením dveří či oken v bytě můžete vytvořit průvan a do bytu dostat chladný vzduch ze světlíku. Teplotu ve vašem bytě to pomůže snížit o několik stupňů. Využijte také nočního ochlazení a byt v noci pořádně vyvětrejte.

Ledové nápoje raději vynechte

Chlazenou limonádu s ledem ve vedrech raději nebrat. Obecně je lepší pít nechlazené nápoje, skvěle se osvěžíte třeba vodou s mátou a citronem nebo domácí okurkovou limonádou, vlažný ovocný čaj vám také dodá potřebné tekutiny.

Rolety nebo markýzy na okna mohou pomoci

Nejhůře vedra snáší asi obyvatelé podkrovních bytů. Zde záleží na mnoha faktorech, jako je kvalita izolace budovy, orientace oken nebo výběr zasklení. Obzvláště na střešní okna je vhodné nainstalovat markýzy. Ty by však měly být z venkovní strany, aby mohly bránit dopadu přímých slunečních paprsků na okenní tabule. Pro střešní okna jsou hodně efektivní také venkovní rolety, které mimo slunečních paprsků ztlumí i hluk při silném dešti či krupobití.

Tato dvě řešení jsou ale samozřejmě vhodná i pro klasická nebo francouzská okna. Zejména u rodinných domů a novostaveb se v posledních letech využívají venkovní rolety. Jsou vyrobeny z hliníkových lamel, které do sebe při stažení dokonale zapadnou a vytvoří tak vynikající protisluneční ochranu. Zároveň izolují, takže dovnitř nepustí teplý vzduch z venku. Pokud máte u domu terasu, můžete ji zase celou zastínit pomocí vysouvací markýzy.

Větrák versus klimatizace – nerovná bitva

Větrák může být v případě nouze také vítanou pomůckou, avšak teplotu v bytě nesníží, pouze víří vzduch. To klimatizace váš byt účinně ochladí na požadovanou teplotu. Na trhu je nepřeberné množství klimatizačních jednotek od přenosných zařízení po parapetní, nástěnné či klimatizace s centrálním rozvodem vzduchu. Odborníci však varují před přílišným ochlazením bytu, kdy je přechod z klimatizovaných prostor ven pro tělo velký šok. Rozdíl v teplotách by rozhodně neměl překročit 5 °C.

Dobré tipy pro vás

Pokud je vedro nesnesitelné, vítané zchlazení nám poskytne vysprchování ve studené vodě. Na léto také odstraňte koberce tam, kde je to možné, chůze po podlaze bez koberce je rozhodně příjemnější. A na závěr ještě jeden tip, který do bytu přinese vítané zlepšení klimatu. Tím je co nejvíce pokojových rostlin, které váš byt zkrášlí, ale také pomohou udržet příjemnější ovzduší.

A co vy, jak se chráníte v bytě před vedrem?