Praktické tipy: Jak si správně vybrat pračku?

Vybrat si tu správnou pračku dá někdy pořádně zabrat. Důležité je si vybrat takovou, která bude odpovídat představám a požadavkům nejen vás, ale i vaší domácnosti. Na co se při výběru pračky zaměřit a na co si dát pozor?

0
Pračka je nenahraditelný pomocník (Fotografie: Electrolux)

Jaký zvolit způsob plnění?

Základní rozhodnutí je o způsobu plnění, volit můžete z modelů, do kterých se prádlo vkládá vrchem anebo předem. Nespornou výhodou praček plněných vrchem je úspora místa. Jsou užší a nepotřebujete kolem nich prostor na otevírání dvířek. Tím ale, upřímně, výčet skutečných benefitů končí. Vejde se do nich zpravidla méně prádla, nenabízí tolik pokročilých programů a mnohdy zmiňované plus, že se nemusíte při manipulaci s prádlem shýbat, škrtnete v okamžiku, kdy v předklonu taháte mokré prádlo relativně úzkým prostorem ven z pračky. Jednoduše a stručně: kde to místo dovolí, volte předem plněnou.

Zkoumejte energetický štítek

Dobrým pomocníkem při výběru úsporné pračky je její energetický štítek. Spotřeba začíná na ohodnocení A+, přičemž za minimum se v dnešní době pokládá A+++ a za standard pak A+++-20 %. Modely praček AEG, které využívají technologie SoftWater, se dokonce pyšní ohodnocením A+++- 70 %. Na štítku také najdeme údaje o spotřebě vody. Je potřeba vzít v úvahu, že spotřeba vody se udává pro bavlnu pranou při 60 °C, což se od vašeho běžného domácího provozu může lišit. Nicméně i to je vodítkem, průměrná spotřeba vody je 50 litrů.

Co se prací teploty týká, není obvyklé prádlo prát ve vysokých teplotách, nebo ho dokonce vyvařovat. Účinné praní zajišťují pokročilé prací prášky s enzymy, které si vystačí s teplotou okolo 30–40 °C. Každý stupeň teploty navíc znamená zvýšení spotřeby energie, které ale nepřinese žádný zásadní rozdíl ve výsledku praní.

Zaměřte se také na účinnost ždímání. Dobře vyždímané prádlo nejen rychleji schne, ale znamená i dodatečně ušetřené peníze, pokud ho dáváte do sušičky. Zatímco účinnost odstřeďování C znamená, že v prádle zůstane cca 54–63 % vody, u hodnocení A je jí méně než 45 %. Vodítkem mohou být i otáčky při ždímání, pro prádlo sušené v sušičce hledejte minimálně 1200 otáček za minutu.

Velkým pomocníkem na cestě za úsporami je tlačítko ECO. To zařídí, že pračka přenastaví prací cyklus tak, aby co nejhospodárněji využila zdroje. Nelekejte se, že pračka pracuje déle. Déle zde znamená úsporně.

Programy a vybavení

Současné pračky nabízí speciální programy, které vám umožní prát i takové kusy oblečení, u nichž byste to před pár lety považovali za sci-fi. Hedvábné halenky nebo vlněné svetry teď do pračky dát můžete, stačí k tomu šetrné programy, které hlídají rozložení prádla, přizpůsobují rychlost otáček a způsob pohybu bubnu.

Moderním výdobytkem je použití páry. Ta může lehce nošené, ale přesto čisté oblečení osvěžit bez nutnosti skutečného praní. Je navíc extrémně úsporná, šetří vodu i elektřinu. Parní program trvá cca 20–30 minut, po kterých si můžete prádlo hned obléknout. Protože pára navíc zbavuje prádlo zápachu, je ideální volbou po sportovní aktivitě nebo návratu z nepříjemného či zakouřeného prostředí.

Dobrou volbou je „chytrá“ pračka“: výrobci pro inteligentní technologie používají názvy jako ProSense, 6. smysl, Fuzzy Logic a podobně. Taková pračka si sama hlídá úroveň znečištění cody a podle toho průběžně upravuje praní. Díky tomu získáte dobře vyprané prádlo při nejmenších možných nákladech.

Když potřebujete vyprat skutečně během chvíle, jsou užitečné krátké programy nebo „zrychlovací“ tlačítko. Pokud naopak nespěcháte, můžete tlačítkem odloženého startu praní posunout na dobu, kdy vás přístroj nebude rušit nebo kdy využíváte levnější tarif elektřiny (noční proud).

Velký buben využije i menší domácnost, proto sáhněte po pračce s náplní 8 kilogramů. Moderní pračky samy spočítají, kolik času, energie a vody potřebují na praní, proto se nemusíte obávat zvýšených nákladů.

Nezapomeňte zohlednit i hlučnost pračky. U pračky umístěné v opačné části domu vás hlučnost trápit nemusí, ale pračka zasunutá do kuchyňské linky by měla být tichá, aby vás nerušila. U levnějších modelů počítejte při praní s hlučností okolo 60 dB a s 80 dB při odstřeďování, ty kvalitní pak pracují při 50 dB (resp. 70 db).  Nejlepší modely společnosti Electrolux mají hlučnost při praní pouze 47 dB.

Samozřejmostí by měl být aquastop, který zabrání úniku vody z přívodní hadice. Když se v ní objeví netěsnost, aquastop přívod uzavře a vy si nevyplavíte koupelnu nebo dokonce sousedy.

Portfolio funkcí dnešních moderních praček je opravdu široké a před výběrem pračky musíte vzít v potaz spoustu aspektů. Pokud si tedy nejste zcela jistí správností své volby, doporučujeme vám využít test praček s podrobným vysvětlením jednotlivých parametrů

Dnešní pračky disponují skvělými funkcemi (Fotografie: Electrolux)

Aby byla pračka spolehlivá…

Například pračka Electrolux FlexCare EWFB1294BR automaticky upraví délku praní a spotřebu energie pro každou náplň.  Zkusit můžete také pračku AEG ÖKOMix L8FEC68SC, která se díky své jedinečné technologii postará o každé vlákno vašeho oblečení. Na tento model získáte prodlouženou pětiletou záruku a na jeho motor dokonce získáte záruku doživotní.