Zabezpečte domov před odjezdem na hory

Především v době častých dovolených rozhodně nepodceňujte zabezpečení domu a bytu. Delší nepřítomnost zloděje láká a váš domov se tak snadno může stát terčem jejich zájmu. Jak při zabezpečení postupovat a na co vše si před odjezdem dát pozor se dozvíte v následujícím článku.

0

Jak potvrzují i policejní statistiky, v době zimních dovolených se počet vloupání každoročně zvyšuje. Majetková kriminalita je dnes nejrozšířenějším druhem kriminality a právě proto je nutné věnovat zabezpečení vašeho domova zvýšenou pozornost, aby vás po návratu z dovolené nečekalo nemilé překvapení.

Zabezpečte vstupní dveře

Zloději do domácnosti nejčastěji chodí dveřmi, proto je smysluplné začít právě u nich.Vstupní dveře proto nezapomeňte pečlivě uzamknout a klíč nikdy nenechávejte v jejich okolí. Na dveře instalujte kvalitní zámek, nebo ideálně zvažte nákup bezpečnostní dveří do domu.

Kvalitní dveře nejen chrání vaši rodinu a majetek, ale dokáží i snížit tepelné ztráty a hlučnost z chodby, či ulice. Jsou proto prvním a nejdůležitějším bodem při zabezpečení domu, či bytu.

Nezapomínejte na okna

Pokud se zloděj do domácnosti nedostane dveřmi, jako další možnost se nabízejí okna. Je otázkou několika vteřin nechráněné okno rozbít a vstoupit do objektu, proto je vhodné na ně nezapomínat a zvážit zabezpečení oken.

Stávající okna je možné opatřit bezpečnostní fólií, venkovní mříží, či odolným kováním. Mezi zabezpečení oken patří také předokenní rolety, které zloděje odradí a také mají skvělé izolační vlastnosti.

Buďte velmi diskrétní

Pokud se chcete okolí pochlubit o vašem odjezdu na vysněnou dovolenou, dobře zvažte možné důsledky takového jednání. Policisté i pojišťovny uvádí, že významná část zlodějů tipuje vhodné objekty právě na sociálních sítích, proto omezte šíření těchto informací pouze na blízké okolí. Rozhodně tedy ne pomocí vzkazů na dveřích, případně formou veřejných příspěvků na Facebooku.

Ukryjte vaše cennosti

Zkušení zloději jsou poměrně schopní v hledání cenností v domácnosti. Jakmile projdou ta nejpravděpodobnější místa, zaměří se na matrace postelí, prádlo ve skříni nebo zadní řady knihoven. Pokud nevlastníte zrovna trezor, popřemýšlejte, jaké místo zloděje napadne až v poslední řadě. Opravdu cenné předměty by ovšem měly mít své místo právě v trezoru, případně v pronajaté přihrádce banky.

Požádejte sousedy

Při ochraně vaší domácnosti se vám mohou hodit i přátelské vztahy se sousedy, kteří v případě nepřítomnost vyzvednou poštu z přeplněné schránky a dohlédnou na nezvyklé dění ve vašem okolí. Oznamte jim proto vaši nepřítomnost a domluvte se s nimi na pravidelném dohledu.

Voda, plyn a spotřebiče

Zloději nejsou jedinou pohromou, která vás může postihnout. Zapojené spotřebiče zvyšují rizika požáru. Doporučuje se proto spotřebiče odpojit od zásuvek a v ideálním případě přímo vypnout pojistky.

Je li to možné, nezapomeňte také vypnout vodu a plyn. Předejdete tak případnému vytopení, či požáru.

Desatero zásad před odjezdem

  • Vždy zkontrolujte zavřená okna a dveře.
  • Klíče nikdy neschovávejte v okolí dveří.
  • Neprozrazujte detaily o dovolené na sociálních sítích a informujte pouze blízké okolí.
  • Požádejte někoho z rodiny aby se staral o domácnost a vybíral pravidelně schránku s dopisy.
  • Nezapomeňte uzavřít přívod vody a plynu.
  • Nenechávejte na zahradě volně žádné nářadí.
  • Nikdy neupozorňujete na cennosti, které v bytě máte, nechlubte se.
  • Vypojte veškeré spotřebiče ze sítě.
  • Dražší věci a šperky uchovávejte ve vaší nepřítomnosti v sejfu, případně v bance.
  • Sepište si seznam cenných věcí včetně výrobních čísel pro případné řešení krádeže s pojišťovnou.