Mít minimalistický domov se snadněji říká, než praktikuje. Všude se nabízí nespočet příležitostí, kdy si lze (často za pár korun) zakoupit různé interiérové dekorace a doplňky. Pak ale, než se nadějeme, se ve svém domově s neskutečným množstvím věcí necítíme komfortně. Nabízíme vám tedy řešení jak mít minimalistický a funkční domov, abyste se v něm cítili skvěle.
Méně je více
Velikonoce, Vánoce, Halloween nebo Valentýn, vždy se najde příležitost pro koupi nějaké, třeba sebemenší dekorace. A jednou přijdeme domů, a už je prostě nemáme kam dát. Například o šatníku s oblečením se traduje, že to, co rok neoblečeme, bychom měli darovat anebo prodat. Jinak tomu není ani s dekoracemi a nadbytečnými věcmi. Všeho, co jste rok nepoužili, nebo je to zničené či rozbité, se zbavte – bez kompromisů. „Domov je místo, kde trávíme nejvíce času. Mělo by být příjemným místem pro relaxaci, ale i pro setkávání se s těmi nejbližšími. Zkuste si udělat volnou chvíli pro roztřídění všeho nepotřebného. Začít můžete v kuchyni, pokračovat přes obývací pokoj až po ložnici a šatnu. Rozdělte nepotřebné věci do tří krabic: na vyhození, darování, oprava/ještě to použiji. Ten pocit po vytřídění je skvělý, vyzkoušejte si jej,” radí designérka české pobočky LAGO Lucie Špačková. Ne nadarmo se říká, že méně je více. Střídmost a jednoduchost jsou základem minimalistického stylu.
Sjednoťte to
Nespočet barev, různé materiály, rozdílná provedení, laicky řečeno: každý pes jiná ves. To vše do minimalismu nepatří. Tento styl nemá působit na emoce ani rozptylovat. Že pro design nemáte cit? V pořádku – tehdy se vyplatí konzultovat volbu s odborníky, kteří pomohou sladit materiály a barvy tak, aby v interiéru bylo příjemně. V minimalismu dejte přednost kvalitě před kvantitou a vybírejte z materiálů, které se dobře udržují a vypadají nadčasově, tudíž se jen tak neokoukají.
Barvy s rozumem
Meruňkové zdi, zelený obraz a fialová pohovka? To dohromady v rámci minimalismu nepůjde. Pokud se rozhodnete pro využití tohoto směru ve svém interiéru, vyhněte se kombinaci mnoha výrazných barev, ideálně zvolte pouze neutrální přírodní tóny. Barvy minimalismu, to jsou: bílá, odstíny béžové či šedé, černá a zemitá hnědá. Nic víc a nic míň. Dokážete si svůj domov v těchto barvách představit?
Praktičnost, funkčnost a kvalita
Všeho moc škodí, u interiérového designu to platí dvojnásob.„Při pořízení nového kusu nábytku či vybavování celého pokoje nebo domu je zapotřebí se zaměřit na několik důležitých faktorů. Prvním z nich je kvalita, dále funkčnost a pak také praktičnost. Nábytek by měl být vyroben z kvalitních materiálů – jednak aby vydržel a vypadal po letech stále jako nový, jednak aby péče o něj byla snadná,” doporučuje Lucie Špačková. Vybírejte nábytek u renomovaných značek a výrobců, kteří jsou schopni propojit jednotlivé prvky celého interiéru tak, aby vznikl unikátní komplexní prostor s přesahem do minimalismu.
Lehkost a vzdušnost
Minimalistický prostor se vyznačuje lehkostí a vzdušností. Jak ji ale zakomponovat do interiéru? „Vyhněte se zdobenému nábytku, ale i mohutným konstrukcím. Raději vybírejte z kolekce Air, kde najdete například levitující stůl, konferenční stolek, postel či komodu. Tyto „vznášející se” kusy nábytku dodají interiéru lehkost, vzdušnost a tolik žádoucí nadčasovost. Díky kvalitnímu zpracování a osobitému stylu to pro vás bude volba číslo jedna,” sděluje Lucie Špačková. Pocitu vzdušnosti v interiéru dosáhnete i volbou světlých barev podlahy a stěn. Nezapomeňte na dostatek denního světla a správnou volbu osvětlení. V neposlední řadě omezte množství dekorací a doplňků, které výslednému vzhledu ve větším množství spíše škodí.