Tři slova k dokonalé skandinávské romanci – hygge, fika a lagom

Elegance, pospolitost a minimalismus – to jsou pilíře skandinávského životního stylu. Nedílnou součástí jsou pojmy jako hygge, fika a lagom. Co ale znamenají? A jak s nimi vykouzlit dokonalou zimní atmosféru uvnitř vašeho domova? Objevte tajemství ze severu s produkty Potten & Pannen – Staněk.

0
Foto: Pexels/Charlotte May

Severské země jako Norsko, Dánsko, Finsko, Švédsko a Island, se pravidelně umisťují na vysokých pozicích v seznamech států, kde jsou lidé nejšťastnější a nejspokojenější se svým životem. To přece nemůže být náhoda! Co stojí za jejich štěstím?

Skandinávci jsou známí svým jedinečným životním stylem a estetickým smyslem pro detail, který spojuje zejména jednoduchost, funkčnost a přírodní krásu. Jejich domovům dominují prosvětlené prostory, evokující harmonii a klid. Důraz je ovšem kladen také na funkčnost designu, který je často spojen s tradicí a řemeslnou precizností sahající až do dob vikingské minulosti. Tento národ také propojuje svůj životní styl s přírodou, což se odráží ve využívání přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen nebo vlna.

Zkuste vnést trošku skandinávské pohody i do vašich domovů! Stačí útulná atmosféra, kouzelná vůně, plápolající svíčky nebo šálek dobrého čaje – a garantujeme vám, že zimní splín je rázem pryč!

Útulné hygge

Hygge je nejznámější skandinávský pojem původem z Dánska. Ačkoliv je znám po celém světě, doposud se nedočkal cizojazyčných ekvivalentů, a jeho význam tak nalezneme v termínech pohoda či útulnost. Tento koncept odráží životní styl Skandinávců, kteří si váží jednoduchosti, pohody a radují se z maličkostí.

Pokud chcete vnést atmosféru hygge i do vašich domovů, použijte přírodní materiály, svíčky, deky a měkké textilie, které umocňují relaxaci a dotváří teplé a přívětivé prostředí. K pojmu se nevztahuje jen estetický styl, ale i celkový přístup k životu.

Obecně lze říci, že hygge představuje snahu o dosažení harmonie a štěstí v každodenním životě. Nejde tedy o nic složitého ani drahého, ale zkrátka o příjemně strávené chvilky doma, kdy si ve společnosti nejbližších vytvoříte milou a intimní atmosféru.

Foto: Pexels/cottonbro studio

Sladká fika

Nad šálkem dobré kávy se toho dá stihnout opravdu hodně. Možná proto se tvrdí, že neexistuje nic švédštějšího, než je fika. Nejde přitom jen o samotnou konzumaci černé překapávané kávy a skořicové rolky jako spíše o důležitý rituál uprostřed dne, který dává možnost lidem oprostit se od běžného pracovního shonu.

Fika je navíc tak důležitá, že na mnoha pracovištích jsou pauzy na kávu a něco sladkého neboli fikapaus či fikarast běžnou součástí denních kalendářů, stejně jako pravidelné meetingy či schůzky. Samotný název fika je pak převrácenou podobou slova “kaffi”, což ve staré švédštině neznamená nic jiného než káva.

Foto: Pexels/Chevanon Photography

Vyvážené lagom

Švédský pojem lagom pochází ze starošvédského „laghuma“ a do češtiny ho lze přeložit jako zlatá střední cesta či tak akorát – tedy ani málo, ani moc. Tento koncept reflektuje myšlenku vyváženosti, umírněnosti a vyzdvihuje hodnotu harmonie a spokojenosti v každodenním životě. Ať už se jedná o způsob stravování, pracovní etiku, či design interiérů.

Co se týče stravování, Švédové se drží hesla, že všeho moc škodí. To znamená, že veškeré pokrmy konzumují v rozumných a vyvážených porcích, čímž pečují nejen o své zdraví, ale také udržují respekt k potravinám a minimalizují plýtvání.

Do domácnosti vnášejí jednoduchost, funkční design a dbají na to, aby ničeho nebylo nadbytek, či naopak nedostatek. V případě materiálů a dekorací kladou důraz na kvalitu a volí přírodní barvy.

Lagom je tedy o nalezení rovnováhy spokojenosti v prostém, vyváženém životě.

Foto: Pexels/Taryn Elliott