Parkovacích míst je v Praze zoufale málo. Jaké jsou možnosti, kde nechat auto?

Kam s ním? Touto otázkou se sice ve svém fejetonu zabýval Neruda a jednalo se o slamník, stejný problém však řeší mnoho řidičů, kteří se neúspěšně snaží zaparkovat v hlavním městě. Míst, kde můžete své auto nechat bez obav, že dostanete pokutu, ubývá. Nejen proto se vyplatí vědět, jak funguje parkovací systém v Praze a jaké máte možnosti.

0
Zdroj: Pixabay.com

Téměř po celé Praze jsou rozesety tzv. zóny placeného stání. A tam, kde nejsou, to vypadá, že velmi brzo přibydou. Hlavním cílem parkovacích zón je, aby rezidenti i abonenti měli možnost v určitých pražských částech zaparkovat v docházkové vzdálenosti od svého bydliště či zaměstnání. Ani tak se však situace v hlavním městě příliš nezlepšila, parkovacích míst je totiž zoufale málo.

Co znamená rezident a abonent?

Rezidentem se stáváte ve chvíli, kdy máte zřízený trvalý pobyt na území hlavního města Prahy. Rezidenti mohou parkovat v modrých zónách bez omezení. Ptáte se, jestli místo trvalého pobytu postačí nájemní smlouva? K platnému parkovacímu oprávnění bohužel ne. Abonent je právnická či fyzická osoba, která potřebuje vozidlo k podnikání, a sídlo společnosti se nachází v dané městské části.

Pokud tedy potřebujete k výkonu své práce parkovat v Praze, vyřiďte si oprávnění. Ať už spadáte do jakékoliv skupiny, nezapomeňte však na pojištění svého vozu. Povinné ručení je zákonem dané. V případě, že si jej nesjednáte, riskujete pokutu. Pro lepší orientaci použijte kalkulačku havarijního pojištění.

Víte, jak fungují parkovací zóny?

Určitě se také vyplatí vědět, jak v Praze fungují parkovací zóny a co která barva znamená.

  • Modrá zóna – pokud na pozemní komunikaci uvidíte modré pruhy, znamená to, že na těchto místech mohou parkovat rezidenti a abonenti, a to neomezeně dlouho bez nutnosti zakoupení jednorázového parkovacího lístku. Návštěvy musejí zaplatit poplatek u parkovacího automatu. Maximální doba stání je pro ně 3 hodiny.
  • Oranžová zóna – tato zóna je vyhrazena pro návštěvy, maximální doba stání je přitom 3 hodiny.
  • Fialová zóna – jde o smíšenou zónu. Znamená to, že v ní mohou bez obav zaparkovat jak rezidenti, tak i návštěvníci. Ti navíc mohou parkovat bez omezení celých 24 hodin.

Bez platného povolení to nepůjde

Aby však mohli rezidenti či abonenti parkovat v modrých zónách bez nutnosti kupovat si denně parkovací lístek, je potřeba, aby si vyřídili platné parkovací oprávnění. Rezidenti zaplatí za roční kupon 1 200 Kč a za ten pololetní 600 Kč. Abonenti mají parkování o něco dražší. Roční je vyjde na 7 000 Kč, pololetní na 3 500 Kč.

Tip: Jste rezidenti starší 65 let nebo jste držiteli ZTP průkazu? Parkování vás vyjde opravdu levně. Roční kupon stojí 360 Kč, pololetní pak 180 Kč.

Poptejte se kolem

Pokud dojíždíte do práce z okolí hlavního města a využíváte osobní vůz, určitě v Praze bojujete s nedostatkem parkovacích míst. Existují internetové mapy, které vám ukážou, kde je možné nechat automobil bez poplatků. Pomoct vám mohou i ostatní lidé, kteří řeší podobný problém. Prozkoumejte nejrůznější fóra či internetové diskuze.

Vyměňte osobní vůz za MHD

Další možností je vyměnit auto za veřejnou dopravu. Ne všichni však tuto možnost mají. Spoje z některých přilehlých obcí či měst (zejména těch menší) bývají řídké. Pokud však cestujete autem v čase dopravních špiček, zkuste dát přednost veřejné dopravě, nebudete mít pak nervy nadranc.

Jelikož je hlavní město tak trochu automobilovou džunglí, nabízí se možnost využívat sdílená auta. Jejich parkování je součástí systému schváleného Magistrátem hlavního města Prahy pro carsharingové společnosti. Na stránkách Autonapůl.cz najdete všechny potřebné informace o platbách i o tom, jak služba funguje.