Roztoči: Na neviditelné obyvatele našich domovů je alergický každý desátý Čech

Pouhým okem je nespatříte, ale přitom se vyskytují v domácnostech po celém světě. Možná obývají i tu vaši, včetně postele, do které každý večer uléháte. Roztoči jsou drobní pavoukovci menší než jeden milimetr, přesto ale dokáže jejich přítomnost způsobit alergikům nemalé potíže. Prozradíme vám zajímavosti o těchto nevítaných „spolubydlících“ a poradíme, jak jejich výskyt eliminovat...

0
Foto pixabay

Průměrný životní cyklus roztočů trvá v průměru 65 až 100 dnů, během kterých tito živočichové produkují tisíce fekálií a vylučují bílkoviny, což může způsobit alergie a ovlivnit naše zdraví. Alergeny pocházející od roztočů jsou mnohonásobně menší než průměr lidského vlasu a jelikož jsou lehké, i tak obyčejná činnost, jako je usednutí na pohovku nebo stlaní postele, způsobí, že se tyto částice vznášejí ve vzduchu. Také samotný pohyb po domě víří roztoče a jejich trus, který může zůstat ve vzduchu po dobu 30 minut a vyvolat alergickou reakci.

Na podzim a v zimě se mohou potíže alergiků zhoršit

Roztočům se daří v temných a teplých podmínkách. „Optimální podmínky pro množení roztočů jsou teplo (kolem 25 °C) a vlhko (pro roztoče optimálně 55–75% vlhkost vzduchu),“ uvádí alergoložka MUDr. Eva Švarcová ze společnosti Immuno-flow s.r.o. Samice tohoto druhu klade až 80 vajíček, což znamená, že počet roztočů ve vaší domácnosti roste a koncentrace alergenního materiálu, včetně stolice, částí těla a slin, může být značně vysoká. „Roztoči vyvolávají obtíže celoročně, mohou se však zvýraznit v zimě, kdy se méně větrá a více topí,“ upozorňuje MUDr. Švarcová. Na podzim a v zimě trávíme také mnohem více času doma. Světová organizace WHO odhaduje, že v budovách pobýváme až 90 % času.

Pochutnávají si na šupinkách kůže

Kde najdete roztočů nejvíce? Tam, kde jsou pro ně dobré podmínky k životu a také dostatek potravy. „Potravou pro roztoče jsou odloučené šupinky kůže,“ popisuje alergoložka Švarcová. Věděli jste, že průměrný člověk ztrácí týdně přibližně 28 gramů kůže, což odpovídá váze sáčku lupínků? „Je běžné najít více roztočů v postelích a lůžkovinách lidí, kteří trpí suchou pokožkou, protože jejich odpadlé kožní buňky mají snížený obsah lipidů. Je to oblíbené jídlo roztočů,“ doplňuje Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson. Jelikož třetinu života trávíme v posteli, jsou pro roztoče matrace oblíbeným místem k životu. „Největším zdrojem roztočů je postel – tedy matrace a lůžkoviny, kde přítomnost roztočů není okem viditelná,“ upozorňuje MUDr. Švarcová. Lůžka mohou obsahovat až milion roztočů! Ale třeba i koberce mohou být domovem pro až tisíc roztočů na metr čtvereční. Je to proto, že i prach v našich domácnostech obsahuje vysoké procento lidských kožních buněk – a vlivem gravitace se usazuje právě na podlahách.

Téměř polovina Čechů ví, že se v prachu ukrývají roztoči

Studie „Dust Study 2022-3“ technologické společnosti Dyson ukázala, že ačkoliv 53 % domácností má někoho, kdo trpí alergií, pouze 33 % si uvědomuje, že v prachu se nachází pyl a 32 % lidí, ví, že jsou zde také výkaly roztočů. V České republice je však povědomí o výskytu roztočů nejvyšší ze všech zemí v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky (tzv. region EMEA): 46 % Čechů uvedlo, že se u nich v domácnosti mohou vyskytovat roztoči v domácím prachu a 37 % Čechů se domnívá, že se u nich v domácnosti mohou vyskytovat výkaly z roztočů.

Jak roztoči škodí zdraví?

Nejde jen o přítomnost samotných roztočů, ale také alergenů, které produkují. „Domácí prach obsahuje těla roztočů, jejich výkaly a natrávenou potravu s enzymy proteázami,“ upozorňuje MUDr. Švarcová. To vše může působit lidem s alergií na roztoče zdravotní problémy. „Při vdechování prachu enzymy proteázy narušují epitel dýchacích cest, tudíž kromě toho, že roztoči mohou vyvolávat alergickou reakci, také dráždí sliznice a pokožku působením proteáz. Alergií na roztoče trpí asi 10 procent naší populace, počet alergiků v populaci celkově narůstá. Projevuje se zejména alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, kopřivkou, ekzémem,“ uvádí alergoložka Švarcová. Zvláště obezřetní byste měli být, pokud jsou ve vaší domácnosti děti. „Expozice vysokým koncentracím roztočů v raném věku je rizikovým faktorem pro rozvoj alergie na roztoče u predisponovaného jedince a rizikovým faktorem rozvoje bronchiálního astmatu,“ doplňuje odbornice. A pozor! Přenášet prach i se všemi jeho složkami mohou také domácí zvířata. Máte-li chlupatého domácího společníka, dbejte na pravidelné vyčesávání jeho srsti. Podle studie Dyson 25 % českých vlastníků zvířat odpověděla, že při vyčesávání svého mazlíčka chtějí odstranit roztoče domácího prachu a 21 % chce odstranit výkaly roztočů.  

Jak můžete minimalizovat roztoče ve svém domově?

Abyste výskyt roztočů minimalizovali, stěžejní je pravidelný úklid, kterým odstraníte nejen samotné drobné pavoukovce a jejich výkaly, ale také šupinky kůže, tedy jejich potravu. „Pro alergika jsou vhodné podlahy, které lze vytírat, a nezapomínejte ani na pravidelné praní lůžkovin, vysávání matrací, dále i koberců a čalouněného nábytku. Tím lze obtíže významně zmírnit,“ doporučuje MUDr. Švarcová. Důležité je používat vysavač s HEPA filtrací. „HEPA filtr brání tomu, aby se z vysavače dostávaly vysáté částečky zpět do vzduchu,“ podotýká Švarcová. Nestačí však jen samotný HEPA filtr, ale kvalitní filtraci by měl mít i celý přístroj. „Sebelepší filtr nemůže zajistit čistý vzduch, pokud existuje možnost úniku znečištěného vzduchu z přístroje – proto naši inženýři tvrdě pracovali na tom, aby zajistili, že všechny naše vysavače Dyson mají komplexně utěsněnou filtraci celého přístroje. U našeho nejnovějšího modelu vysavače Gen5detect jsme šli ještě o krok dál a použili jsme filtraci HEPA, která zajišťuje, že v přístroji zůstanou zachyceny i částice virů,“ uvedl Charlie Park, viceprezident společnosti Dyson pro péči o podlahy, při představování Dyson Gen5detect, dosud nejvýkonnějšího bezkabelového vysavače Dyson. Vnitřní část filtrační jednotky v přístroji je dlouhá 1,9 m a 145krát složená. Dokáže zachytit 99,9 % potenciálně škodlivých částic již od velikosti 0,1 mikronu.

Alergenů v ovzduší dokáže zbavit čistička vzduchu

Roztoči milují vlhkost! Hydratují se absorpcí vody ze vzduchu, takže udržování relativní vlhkosti pod 50 % při pokojové teplotě většinu z nich zabije. Nezapomeňte proto použít odsávací ventilátor po sprchování a digestoř při vaření, často provětrávejte ložní prádlo i přikrývky a také větrejte otevřením okna a čistěte vzduch pomocí čističky vzduchu s HEPA filtrací. „Čistička vzduchu je u roztočové alergie vhodný doplněk,“ potvrzuje MUDr. Švarcová. Například Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde díky filtraci HEPA 13 pro celý přístroj zachytí 99,95 % znečišťujících látek o velikosti pouhých 0,1 mikronu včetně alergenů a virů. Navíc likviduje také formaldehyd a umí regulovat teplotu v místnosti – v zimě zahřívá a v létě chladí. Abyste nevytvářeli roztočům vhodné podmínky, udržujte v interiéru chladnější vzduch pod 25 °C, v ložnici ideálně méně než 20 °C. „Významně mohou pomoci také protiroztočové povlaky na matrace a protiroztočové přikrývky a polštáře,“ doplňuje alergoložka Eva Švarcová další tip, jak bojovat proti nepříjemným domácím společníkům.