Pojištění nemovitosti nepodceňujte ani když bydlíte v paneláku

Už se blíží den, kdy se konečně nastěhujete do svého nového bytu? Co na tom, že nejde o rodinný dům, ale byt v paneláku. Co na tom, že jde možná jen o podnájem. Konečně si budete moci alespoň trochu přizpůsobit bydlení svým představám. Možná už přemýšlíte, jak byt zařídit, možná už to máte za sebou a přemýšlíte, co ještě musíte udělat. Máte pojištění nemovitosti?

0

Bez pojištění majetku se můžete dočkat nepříjemného překvapení

Jedna z věcí, kterou při zařizování bydlení opomíjíme, je právě její pojištění. Ani pojištění nemovitosti, ani pojištění domácnosti si nesjednáváme, máme za to, že nám se nemůže nic stát. Co by nám mohlo hrozit? Jsme opatrní, nic tak cenného doma nemáme, hurikán ani přílivová vlna u nás nehrozí, tak proč si pojištění sjednávat a platit za něj?

Kéž by to tak opravdu bylo. Bohužel, i u nás hrozí celá řada rizik, která nám dovedou znepříjemnit život. Jen si představte, že vám praskne doma voda a vy si celý byt vytopíte, o tom, že vytopíte i sousedy ani nemluvě. Nebo že se k vám někdo vloupá, část věcí poničí, část zcizí. Když si budete chtít pořídit nové, bude vás to něco stát. Stejně, jako když třeba vandal posprejuje fasádu, rozbije okno apod.

Proti čemu vás pojištění nemovitosti ochrání?

Když přijde na pojištění majetku, můžete si sjednat hned dvě pojištění. Prvním je pojištění domácnosti, které ochrání její vybavení, tedy nábytek, spotřebiče, věci osobní potřeby, knihy, šperky, prostě vše, co doma máte, podle pojišťovny možná včetně podlahy, tapet a kuchyňské linky.

Tím druhým pak pojištění nemovitosti, které chrání stavbu, a to včetně omítek, okapů, oken apod. Že se vás tohle netýká, když bydlíte v paneláku? Možná máte pravdu, ale víte, jak dobře a zda vůbec má nemovitost pojištěnou její vlastník? A jak se o ni stará? Dost možná máte dokonce v nájemní smlouvě podmínku, že si pojištění majetku sjednáte.

Na co si dát při výběru pojištění pozor?

Pojištění nemovitosti si můžete sjednat několika způsoby. Můžete obíhat jednotlivé pojišťovny a oslovit je s prosbou o vypracování nabídky, nebo si pojištění můžete sjednat online. Není na tom nic složitého, zvládnete to během pár minut a budete si jistější, že věci, které jsou napevno součástí nemovitosti máte chráněné. Ale proti čemu vlastně? Na jaká rizika se pojištění nemovitosti vztahuje?

  • Živelná rizika jako požár, krupobití, vichřice, pád stromu, pád letadla, úder blesku, lom trubky, vytečení vody z akvária, lavina, zemětřesení atd.
  • Zatečení vody po dešti do bytu nebo domu
  • Vandalismus, kdy vám někdo cizí posprejuje fasádu, rozbije okno nebo způsobí jiné poškození.
  • Odcizení stavebních součástí
  • V některých případech se můžete pojistit i proti povodni a záplavě. Záleží na tom, v jaké oblasti bydlíte a jaké tam je riziko povodně nebo záplavy, zda je v blízkosti rybník nebo řeka.
  • Spolu s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které se hodí pro případ, že byste způsobili v souvislosti s nemovitostí škodu, kterou jste povinni uhradit.

Víte, že podcenit nesmíte ani pojistné limity? Od jejich nastavení se totiž odvíjí, kolik vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Nemovitost můžete pojistit na novou, obecnou i časovou cenu, vyvarujte se ale podpojištění nemovitosti. Kdyby k tomu došlo, pojišťovna vám vyplatí nízkou částku, kterou ještě může ve stejném poměru, v jakém jste vy nemovitost podpojistili, pokrátit.