Kupujete starší byt? Na tyto věci si dejte pozor

Koupě staršího bytu může být chytrým způsobem, jak na celkové investici do nemovitosti ušetřit. Ve srovnání s alternativami jde obvykle o nejvýhodnější volbu, je však potřeba se na některé věci připravit. Které to jsou, prozradíme uvnitř článku.

0
Foto: Pexels

Vyhovuje byt vašim potřebám?

Značná část zájemců o nový byt nemá jasnou představu o tom, jaký byt vlastně potřebuje. Na prohlídce atraktivního bytu se pak do nemovitosti „zamilují“ – ať už jsou důvody jakékoliv. Po čase ale zjistí, že koupě možná byla chybou.

Byt například má špatné napojení na hromadnou dopravu, v okolí není mateřská ani základní škola či možnost uplatnění na pracovním trhu. Jinde zase chybí volnočasové vyžití – parky, příroda, sportoviště. Samostatnou kapitolou jsou pak dispozice bytu, přítomnost sklepu a výtahu či parkovacího stání.

Je zkrátka mnoho faktorů, které je nutné důkladně promyslet a na jejich základě byt vybírat.

Jaký je aktuální technický stav bytu?

Další věcí, kterou musíte ještě před koupí zjistit, je aktuální stav bytové jednotky a celého bytového domu. Jde o starší dům? V jakém stavu jsou kanalizační trubky, rozvody vody, elektřiny a případně plynu? Jde o zásadní věci, jejichž nevyhovující stav vám může znepříjemnit život.

U mnoha starších bytů se počítá s tím, že bude nutné provést rekonstrukci. Snažte se však ještě před koupí co nejlépe zhodnotit, jak rozsáhlé opravy bude nutné realizovat. Část z nich nepočká ani den, něco možná budete moct udělat později. V každém případě byste měli mít co nejlepší představu o reálném stavu věcí.

Budete schopni byt zrekonstruovat?

Je totiž velmi podstatné, zda bude rekonstrukce ve vašich silách – ať už finančních, časových, nebo zkrátka jen zda na tuto skutečnost „budete mít nervy“. Rekonstrukce starších staveb totiž zpravidla jsou plné komplikací a nečekaných událostí.

Časový harmonogram nabere zpoždění, rozpočet bude překročen. A už jen sehnat v dnešní době všechno potřebné vybavení a šikovné řemeslníky, kteří mají čas, je poměrně složitý úkol.

Odpovězte si tedy na otázku, zda skutečně do staršího bytu chcete jít. V porovnání s novostavbou pravděpodobně budou celkové výdaje na koupi bytu a jeho rekonstrukci nižší, na druhou stranu v novém bytě můžete bydlet takřka ihned a zásadní konstrukční problémy vás několik dalších let zkrátka nečekají.

Kupujete s bytem také podíl na pozemku?

Zaměřte se i na další podrobnosti – zejména administrativní. Kromě financování a podoby všech smluv se zaměřte i na to, zda skutečný stav věcí odpovídá tomu, co v těchto smlouvách stojí – a co vám bylo prezentováno prodejcem a realitním makléřem.

U starších domů se totiž může velmi často stát, že záznamy a skutečnost se rozcházejí. Existují případy, kdy se kupující domnívá, že s bytem kupuje i podíl na pozemku pod ním, a realita je přitom taková, že příslušný podíl je (typicky) v obecním vlastnictví. Důvěřujte, ale prověřujte.

Zdroj: dvorak-karlik