Jak se starat o zahradní dřevostavby?

Máte velkou zahradu, a přemýšlíte, jak ji zútulnit? Pořiďte si zahradní domek, můžete si vybrat domky z různých materiálů, ale dřevěné domky do vaší zahrady zapadnou bez sebevětších problémů. V dnešní době můžete vybrat různé odstíny dřeva a zajímavé střešní krytiny, takže seženete takový zahradní domek, který může kopírovat prvky vašeho rodinného domu nebo jiné stavby na vaší zahradě.

0

Dlouhověkost zahradních domků

Dřevostavby vydrží stát i stovky let, důkazem toho jsou například staré roubenky v Beskydách. Pokud chcete, aby dřevěný domek sloužil co nejdéle a vypadal pořád stejně, musíte věnovat dostatek času jeho údržbě. Díky pravidelné péči neztratí zahradní domky svůj vzhled a krásu. Dřevo je přírodní materiál, takže bude potřebovat o trochu více pozornosti než například plastové, ale uvidíte, že to stojí za to.

Základem jsou nátěry

Důležité je, jak pravidelné natírání, tak i správné natírání dřevostavby. Základní lazury a barvy je potřeba nanášet opravdu pravidelně. Například takové sluníčko ohrožuje nechráněné zahradní stavby poměrně dost. Na dnešním trhu najdete mnoho druhů lazur, které slouží jako ochrana proti různým nebezpečím, například můžete koupit i ohnivzdorné nátěry.

Voda, vlhkost, plíseň i houby

Pro dlouhou životnost je nejdůležitější prevence, v případě vody a vlhka to platí dvojnásobně. Kontrolujte pravidelně střechu a okapy. Pokud nebudete okapy čistit, začne voda stékat všude, jen ne tam kudy má. Stékající voda po stěnách zahradního domku je otevřená pozvánka pro různé plísně. Okapy nemusí být pouze zanesené, ale také proděravěné. Dalším nepřítelem pro zahradní altány, pergoly i domky jsou dřevokazné houby a hmyz. Boj s těmito škůdci je velice náročný a někdy i předem prohnaný, proto by se prevence před nimi neměla podceňovat.