Rekonstruujete dům? Inspirujte se na veletrhu Střechy Praha 2017

„Návštěvníci uvidí nabídku střešních materiálů, oken, nosných konstrukcí, izolací, fasádních systémů, solárních systémů, nářadí i strojů v rámci nejvýznamnějšího oborového veletrhu ve střední Evropě,“ uvádí ředitelka veletrhu Jitka Šefránková. Nabídku doplní další vystavovatelé z...

Většina domácností zatepluje bez dotace

Státní dotace může pokrýt až 50 procent investice do zateplení, přesto ji využívá jen pětina českých domácností. Důsledkem je, že každý druhý rodinný dům je zateplený neodborně a trpí vadami, které významně snižují objem úspor, funkčnost nebo životnost tepelné izolace. Naopak díky dotacím roste počet efektivně zateplených domů o správné síle izolantu.

Pozor na chladné podlahy!

Zima „od nohou“ trápí mnoho lidí bydlících v přízemí nad sklepem nebo garáží, a to přestože hodně topí. Na vině je chlad, který prostupuje podlahou bytu, tedy stropem těchto nevytápěných prostor. Zároveň tudy uniká drahocenné teplo. Na zateplení těchto místností však myslí málokdo. Řešení, které dávají lamelové desky Fasrock LG1, je přitom účinné, rychlé a realizačně tak snadné, že ho lehce zvládnou i svépomocní stavebníci. Tyto desky z kamenné vlny ROCKWOOL mají zkosené vnější hrany a jsou již povrchově upraveny bílým nástřikem, takže je stačí pouze nalepit bez nutnosti je jakkoli dále povrchově upravovat.

Čím starší dům, tím větší žrout energií

V Česku žije zhruba 13 procent domácností v bytových nebo rodinných domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Dalších přibližně 33 % Čechů obývá domy staré 45 let až 95 let. Podle údajů z rodinných účtů vyplývá, že průměrná česká domácnost dlouhodobě utrácí téměř polovinu svých běžných výdajů za potraviny a bydlení (zhruba 43 %). O něco dominantnější z těchto dvou kategorií jsou výdaje za bydlení (přibližně 22 %), kam počítáme náklady na elektrickou a tepelnou energie, plyn a paliva. V praxi pak platí úměra – čím starší bytový nebo rodinný dům, tím jsou náklady na energie zpravidla větší. Problém představují hlavně nezateplené domy s úniky tepla.