Zateplujete dům? Poradíme, jak zlevnit izolaci až na polovinu

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit náklady za energie, zejména ve starších domech, je jejich kvalitní zateplení. K tomu lze využít dotační podporu, která prokazatelně motivuje ke kvalitnějším renovacím. A právě dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), určený pro všechny majitele domů, jež chtějí zlepšit své bydlení, po prázdninové pauze opět spustil příjem žádostí. Zateplení lze navíc podle odborníků zlevnit až o polovinu optimalizací součinitele tepelné vodivosti.

0
Foto: Pexels/Expect Best

Dotační program Nová zelená úsporám po letní přestávce opět přijímá žádosti o podporu novostaveb i rekonstrukcí. Majitelé mají možnost získat dotaci mimo jiné na zateplení, výměnu oken, dveří nebo instalaci stínicí techniky. Podle odborníků je navíc možné zateplení zlevnit až na polovinu. Jak na to, poradí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

Levnější izolace při zachování stejných tepelně-izolačních vlastností

Lambda (λd), neboli součinitel tepelné vodivosti, určuje schopnost materiálu vést tepelnou energii. Čím je lambda nižší, tím lépe materiál izoluje. Takové izolace jsou ovšem dražší.

„Lambda má také vliv na mechanické vlastnosti izolace. Vyšší lambdy bývají u skelných izolací pevnější a těžší, což může být požadovaný parametr např. u svislé stěny dřevostavby či příčky, kde je důležité, aby materiál držel na svém místě a nesesedal. V některých případech, např. u zateplení podlahy půdy, je však možné ušetřit za cenu materiálu využitím izolace s vyšší lambdou o vyšší tloušťce, a to až polovinu nákladů,“ vysvětluje Vojancová. 

S výpočtem potřebné tloušťky materiálu s nižší lambdou při zachování stejných tepelně-izolačních vlastností pomůže projektant. Obecně platí, že pokud budou izolace dosahovat stejného tepelného odporu, budou mít stejnou izolační schopnost i za menší cenu.

Po zateplení můžete přejít na svrchní vrstvu, která vypadá esteticky a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Řeč je o dřevěné fasádě, která může mít mnoho podob, podle zvolené dřeviny. Můžete zvolit smrk, modřín nebo červený cedr či mnohé další a každá dřevina má jiný odstín a vlastnosti.