6 tipů od odborníka, jak správně zateplit

Rozhodnutí zateplit nemovitost většinou předchází zvažování jednotlivých kroků, které tomuto procesu předcházejí. Zateplit svépomocí, nebo najmout odbornou firmu? Kolik ušetřím zateplením peněz? Jaký vybrat materiál, aby zateplení co nejlépe splňovalo všechny vaše požadavky? Nechte si poradit od odborníka, Ing. Pavla Zemene, Ph.D., předsedy Sdružení EPS ČR, organizace sdružující výrobce pěnového polystyrenu.

0

Najmout odborníky se vyplatí

Při zateplování se vyplatí dodržet následující postupy a na některé kroky si najmout osvědčené odborníky. Předně je třeba si nechat dům posoudit statikem a energetickým specialistou, zda není třeba řešit nějaké poruchy, které by se nám později projevily a znehodnotily investici do zateplení. Následně je nutné si nechat zpracovat projekt včetně konstrukčních detailů. Dalším krokem je vyhledání zkušené a odpovědné stavební firmy (zde pomohou různé reference jejich klientů a i na internetu se dá leccos zjistit). Následuje vlastní realizace. Nejdůležitější však je najít si nezávislého stavebního odborníka tzv. stavební dozor investora, který nás provede všemi úskalími a pohlídá i kvalitu prováděných prací. Tento člověk nám v důsledku může ušetřit mnoho času, nervů a v neposlední řadě i zbytečně vynaložených peněz.

Výrazné úspory díky zateplení

Zateplením lze dosáhnout úspory kolem 50 až 70 % výdajů na vytápění ročně. Výrazných úspor mohou dosáhnout především majitelé obývající staré panelové či rodinné domy. Z posledního Sčítání lidu, domů a bytů vyplývá, že v Česku žije zhruba 13 % domácností v domech postavených před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 až 95 let. Podobně staré domy jsou doslova žrouty energie, u nichž jsou výrazné úniky tepla nejčastější. Vezmeme-li si jako příklad modelový rodinný dům s ročními náklady na energie okolo 50 000 korun, zateplením fasády, podlah a stropů je zde možné ušetřit okolo 50 % těchto nákladů. Návratnost podobné investice bývá v závislosti na provedené úpravě zhruba 10 let. Tuto dobu výrazně zkracuje využití dotačních programů.

Pozor na výběr vhodného izolantu

Výběr vhodného izolantu je zcela zásadní pro správnou funkčnost zateplovacího systému a výši úspor za energie. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnějším izolačním materiálem pěnový polystyren, který je oblíbený díky svým tepelně izolačním vlastnostem, nízké hmotnosti, snadné tvarovatelnosti a ekologické nezávadnosti. Jeho kvalitu poznáte podle loga Značka kvality udělované od roku 2010. Druhým nejčastěji aplikovaným izolantem u nás je minerální vlna, za kterou však zaplatíte až dvojnásobnou cenu a jistotu nemáte ani u finanční návratnosti investice. V zimě totiž při působení běžné vlhkosti může u minerální vlny hrozit kvůli její vysoké nasákavosti pokles tepelně izolačních vlastností oproti pěnovému polystyrenu až o polovinu. Při práci s ní navíc dochází k zvýšené prašnosti s obsahem jemných vláken.

Zateplení a plísně v domácnostech

Ohledně problému výskytu plísní v domácnostech koluje mnoho mýtů a fám. Je proto dobré se podívat na příčinu jejich vzniku a možnosti odstranění. Výskyt plísní v interiérech je způsoben vysokou relativní vlhkostí v bytě v kombinaci s nízkou teplotou vnitřních stěn. Naší snahou by tak mělo být udržovat teplotu konstrukce dostatečně vysoko nad teplotou rosného bodu. Teplotu konstrukce můžeme zvýšit právě zateplením vnějších stěn či třeba výměnou oken za nová, ideálně s izolačním trojsklem. Vlhkost v bytě můžeme snížit pravidelným intenzivním větráním (jednou za 2-3 hodiny na 2-3 minuty). Obava z přílišného ochlazení místnosti v tomto případě není na místě, neboť studený vzduch zvenku má jen velmi malou tepelnou kapacitu a po ukončení větrání se rychle ohřeje od teplých stěn na původní pokojovou teplotu. U nových domů je v této souvislosti často instalováno řízené větrání s rekuperací tepla, které zajistí minimální tepelné ztráty a zároveň vysokou kvalitu vzduchu díky jeho neustálé výměně a použitým filtrům. Pokud se naopak obáváte, že by právě zateplením měly plísně vznikat, nemusíte. Plísně vznikají naopak většinou v nezateplených stavbách s vysokou vnitřní vlhkostí, způsobenou typicky nedostatečným větráním a nízkou vnitřní teplotou obvodové konstrukce. Kvalitní vnější zateplení odstraní tepelné mosty a zabraňuje srážení vodní páry na zdivu, čímž se výrazně snižuje vlhkost a pravděpodobnost vzniku plísní. Odborně provedené zateplení tedy spíše předchází vzniku plísní a prodlužuje životnost domu.

Zateplení má smysl i v létě

Zateplení lidé nejčastěji aplikují kvůli úsporám tepla během mrazivých zimních měsíců. Ne každý už ví, že kvalitní zateplení svou funkci plní také v létě. Podle aktuálních průzkumů žije v přehřátém domě či bytě bezmála každý druhý Čech. Právě přehřívání domácností v letních obdobích s sebou přináší zdravotní rizika, zatímco celoroční výkyvy teplot příliš neprospějí vaší peněžence. Komplexní zateplení domu v kombinaci se stíněním oken vám pomůže zabránit přehřívání domácnosti a dosáhnut stabilnějších teplot nejen v zimě, ale i během horkého léta, kdy naopak ušetříte výdaje za klimatizaci. Na příkladu pasivního domu je možné demonstrovat, že díky zmíněným opatřením se mi při venkovních teplotách přes 30°C dařilo udržovat vnitřní pokojovou teplotu pod 23°C. K zastínění oken byly použity vnější žaluzie, které nepustí sluneční paprsky na skleněnou výplň oken, ale zároveň propustí dostatečné množství světla do domu. Proti přehřívání pomáhá také intenzivní větrání v brzkých ranních hodinách, kdy jsou teploty venku nižší než uvnitř domu.

Využijte dotační programy

Zateplení je pro mnoho českých domácností finančně náročný krok Podle našich statistik trápí nedostatek finančních prostředků až třetinu lidí, kteří by rádi zateplili svůj dům. Určitě doporučuji podívat se detailně na dostupnost všech dotačních programů na zateplování, které mohou snížit návratnost celé investice až na polovinu. Dotační programy na zateplování jsou rozděleny mezi tři ministerstva (MPO, MŽP a MMR). V posledních letech se podařilo aktivní komunikací mezi těmito ministerstvy jednotlivé programy a jejich podmínky velmi sblížit a zjednodušit. Aliance Šance pro budovy připravila ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy webovou stránky www.renovujdum.cz, kde jsou jednotlivé programy stručně popsány a rozděleny do kategorií podle toho, zda se jedná o novostavbu či rekonstrukci nebo zda jde o rodinný dům, bytový dům, veřejnou budovu nebo budovu pro podnikání. Mnoho Čechů již někdy slyšelo o Nové zelené úsporám, ale málokdo již ví, že podobných programů máme hned několik dalších.