Jak zamalovat mastné skvrny na zdi?

Také se doma potýkáte se zdí špinavou od skvrn a plánujete novou výmalbu? Před samotným malováním je třeba mastné skvrny správně odstranit. Poradíme vám, jak na to.

0

Součástí přípravných prací před malováním je také odstranění plísní a mastných skvrn. Plísně zlikviduje chemický přípravek, ale pokud prostoupily hluboko do malby, musí se oškrábat až na omítku. Následně zvažte použití protiplísňového nátěru.

Mastné skvrny od oleje, pastelek či otisky rukou je třeba také zlikvidovat, aby nenarušovaly budoucí nátěry. Připravte si sprej z octa a vody v poměru 1 : 1. Nastříkejte ho na mastné fleky na zdi a nechte na několik minut vsáknout. Poté skvrny setřete vlhkým hadrem. Mastnotu ze zdi odstraníte i jemným smirkovým papírem, s nímž však pracujte opatrně, aby nenarušil omítku.
Na připravené zdi aplikujte základní penetrační nátěr a poté zvolenou malířskou barvu, obvykle v jedné až dvou vrstvách. Penetrace je důležitá i z hlediska prevence mastných skvrn a nerovností. Určitě ji naneste na nové zdi nebo po seškrábání starých nátěrů. Kvalitu výmalby podmiňuje i dostatečně dlouhá doba schnutí mezi jednotlivými nátěry, obvykle 3 hodiny.

Vymalujte byt speciální barvou a mastné fleky vás už nerozhodí

Dříve naše babičky odstraňovaly mastné fleky ze zdí pomocí bílé křídy, kterou na nich nechaly působit do druhého dne. Pak křídu oprášily a mastnota údajně zmizela. Při větších nehodách to však nejde jinak, než zamaštěnou malbu po navlhčení seškrábat, stěnu omýt vodou s odmašťovačem a vymalovat znovu…

Přesto už dnes existuje jednodušší řešení. Mastnotu, ale i skvrny od kečupu, hořčice, čokolády, limonád, džusů, kávy, červeného vína či vodou ředitelných fixů, které se zvláště v rodinách s malými dětmi na stěnách objevují téměř zákonitě, odstraníte pouhým přetřením vlhkou houbičkou se saponátem! Avšak pouze tehdy, máte-li zdi vymalované barvou s technologií CLEAN, jako je Primalex Fortissimo Clean.

Skvrny už jen setřete

Nebojte se, že byste tuto barvu při čištění skvrn setřeli, drží opravdu dobře. Je vhodná k vymalování stěn, minerálních omítek i sádrokartonových příček. Využívá se především v kuchyních, koupelnách a dětských pokojích. Díky speciálnímu nátěru Vás už stěna od kečupu, oleje nebo kávy nerozhodí. Žijte naplno, hrajte si s dětmi a zdi svěřte „dobrému hlídači“ – nátěru Fortissimo Clean.