Nadčasové ikony designu. Dopřejte si je i ve vašem domově!

Designový nábytek a doplňky, které jsou už více než padesát let klasikou designových interiérů? I jeden takový kousek dokáže pozvednout vzhled vaší domácnosti, určitě se tedy vyplatí trochu zainvestovat.

0
Snad nejznámější designová židle od Ch. Eamese (k dostání na Designville.cz)

Asi znáte kultovní židli Eames nebo designové doplňky z šedesátých let, jejichž návrhy se v nezměněné podobě vyrábí dodnes. Za jejich oblíbeností stojí jednak nadčasovost a minimalismus, tak i kvalita zpracování. Které jsou ty nejznámější?

Padesátá a šedesátá léta minulého století dala vzniknout nejznámějším kouskům manželů Eamesových – hravým věšákům Hang It All i již zmiňované ikonické židli Eames Chair.

Věšák Hang It All (značka Vitra, k dostání na Designville.cz)

Další, samostatnou kapitolou historie designu 20. století, jsou nástěnné hodiny otce amerického modernismu George Nelsona

Hodiny Sunburst Clock od Vitry (prodává Designville.cz)

Ručně vyráběné a malované, designovými nadšenci velmi oblíbené, jsou dekorativní dřevěné panenky Gir. Pochází z dílny další výrazné postavy amerického poválečného designu,  Alexandra Girarda, který je autorem i typických grafických vzorů na překližkových tácech nebo kvalitním porcelánu.

Panenka jako doplněk, navrhl ji Alexander Girard (značka Vitra, k dostání na Designville.cz)

Doplňkům vévodí často zmiňovaný dřevěný ptáček Eames House Bird, jehož vznik byl inspirován americkými folklórními tradicemi a pochází z designerské dílny manželů Charlese a Ray Eamesových. Traduje se, že jeho první verze sloužily jako strašák proti nenasytným vranám a byly pravděpodobně vyrobeny už na začátku dvacátého století.

Slavný návrh Charlese Eamese (značka Vitra, k dostání na Designville.cz)

Charakteristický sortiment naleznete pod značkou Vitra, který patří už od padesátých let minulého století k totální designové špičce. Výrobky zaujmou nejen inovativními ekologickými postupy při výrobě, ale především prvotřídní kvalitou zpracování.

A co vy, máte doma nějaké designové kousky?