Češi jsou známí jakožto národ kutilů a šikovných kreativců všeho druhu. V posledních letech pak také platí, že se stávají poctivými třídiči odpadu. V žebříčku třídění mezi státy Evropské unie jsou na špici – například loni vytřídil každý Čech v průměru 63 kilogramů papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. Podle statistik třídí okolo 75 procent obyvatel. Zlepšujeme se přitom i ve sběru elektroodpadu, což je odpad, jehož recyklací můžeme významně pomoci životnímu prostředí. „V roce 2018 jsme v rámci naší sběrné sítě převzali vysloužilá elektrozařízení o celkové váze 16 672 tun, což znamená devítiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Vysbírali jsme tak v průměru 1,4 kilogramu elektroodpadu na osobu,“ prozrazuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.
Češi recyklují i upcyklují
Vedle recyklace odpadu ovšem v posledních letech roste také trend takzvané upcyklace, tedy využívání odpadních surovin pro vytvoření výrobků nebo materiálů vyšší kvality. Právě tento fenomén je přitom pro zlaté české ručičky vítanou výzvou. Upcykluje se staré oblečení, různé obalové materiály, papír, ale třeba také elektroodpad. A to nejen u kutilů doma, ale také, řekněme, profesionálně. Typickým zástupcem upcyklace vysloužilých elektrozařízení je kupříkladu projekt Trash MadE. Pod značkou Trash Made lze najít originální kolekci šperků či doplňků, třeba kapesní nože, vizitkáře nebo dekorativní mísy. Právě šperky a bytové doplňky jsou přitom častým produktem upcyklace elektroodpadů. Vytvořit si ovšem lze i ledacos dalšího. Zkuste si například krásnými výrobky z elektroodpadů doplnit svou letní terasu. Inspiraci přinášíme níže.
Zvonkohra z komponentů pevných disků
Pro všechny, kdo rádi odpočívají na lehátku na své prosluněné terase za jemných zvuků cinkání, je zde tip na krásnou zvonkohru ze součástek vyřazených pevných disků. Z nich vás v tomto případě budou zajímat především plotny, tedy ony kovové kotouče podobající se CDéčkům, a dělicí kroužky, které jsou umístěny mezi plotnami. Ploten si sežeňte dostatek, dělicí kroužky alespoň tři – mezi rodinou a známými jistě objevíte hned několik starých počítačů, z nichž můžete pevný disk vypitvat –, ať máte zvonkohru bohatou. Do jedné plotny pak navrtejte po vnějším obvodu tolik otvorů, kolik dalších ploten pro zavěšení máte. Do vnitřního obvodu vyvrtejte díry tři a provlečte jimi kusy drátku tak, aby se daly spojit do jednoho vrcholu. Tam pak přijde nějaký háček pro zavěšení. Do zbylých ploten vyvrtejte po jednom otvoru, provlečte jimi kusy provázku různých délek a zavěste je skrz díry ve vnějším obvodu k „centrální“ plotně. Dělící kroužky přivažte na další provázky a provlečte je skrz dírky ve vnitřním obvodu. Délku provázků můžete upravit podle toho, jak dobře vám o sebe jednotlivé díly cinkají.
Lampión ze staré klávesnice
Co by byl letní večer pod pergolou bez osvětlení z půvabných lampiónů? Opravdu originální kousek si přitom můžete vyrobit z několika nefunkčních klávesnic. Ty je potřeba důkladně rozebrat. Potřebujete z nich jen jednu komponentu: kovovou desku, v níž byly zasazeny klávesy, a tudíž je hezky perforovaná. Čtyři tyto desky svařte k sobě, čímž získáte čtvercový obvod pro váš lampión. Doplňte je horním víkem z kovu či dřeva, do něhož provrtáte otvor a prostrčíte jím provázek pro zavěšení, a spodním víkem, na které můžete postavit svíčku či jiný světelný zdroj. Spodní víko dobře připevněte, ale tak, aby zůstalo oddělitelné. Poté stačí jen zavěsit a kochat se.
Mandalky nebo mozaika z nepotřebných CD a DVD
Věděli jste, že i CDéčka a DVDéčka jsou zjednodušeně řečeno elektroodpad? Doma jich jistě máte spoustu, netřeba je však hned lámat, poškrábávat a házet do červeného kontejneru. Místo toho je použijte na vytvoření originálních pěkných dekorací třeba do svého altánku či pergoly. CD i DVD disky například obháčkujte ve stylu oblíbených barevných mandalek a vyrobte si z nich mandalkový řetěz nebo závěs. Z obou druhů mediálních nosičů lze rovněž vytvořit krásné mozaiky, jimiž si můžete ozdobit stěny, stolky či například ptačí pítko. Jak na to? Disky rozstříhejte na různě tvarované kousky, z DVDéček je ale předtím nutné odstranit svrchní průsvitnou vrstvu. Kousky disků z duhové strany nalakujte silným lakem, aby se metalická vrstva neseškrábla. Pro lepení použijte lepidlo na mozaiku, které seženete v různých obchodech nebo e-shopech s hobby a výtvarnými potřebami. Poskládejte mozaiku podle své fantazie a mezery mezi jednotlivými kousky zaspárujte cementem. Cement hned po nanesení setřete hubkou, aby zůstal jen v mezerách, a máte hotovo.