Aby nám doma jablka dlouho vydržela. Víte, jak je správně skladovat?

Chcete mít přes celou zimu zásobu vlastního ovoce? Kdo by nechtěl mít přísun u nás vypěstovaných jablek, která jsou chutná a pro naše prospěšná pro naše zdraví. Problémem však může být nevhodné uskladnění. Jak správně ovoce uchovávat, aby nám jablka vydržela co nejdéle?

0

Na to, aby ovoce vydrželo, myslete už při trhání

Jestli chcete mít přísun jablek nebo i hrušek co nejdelší období, musíte na to myslet už při sklizni. Jablka sklízejte opatrně, protože i jedno nahnilé či naťuknuté jablko vás může připravit o celou úrodu. Plody by se měly trhat se stopkou a neměly by být otlačené či mít poškozenou slupku. Možná se budete divit, ale i čas sklizně hraje svou roli. Nejlépe je trhat jablka ráno nebo večer, kdy nejsou rozehřáté od sluníčka. Vyhnout byste se naopak měli sbírání jablek za deště. Spadané ovoce a poškozené ovoce je nejlépe ihned zpracovat, ke skladování se nehodí.

Jablíčka naskládejte nejlépe v jedné vrstvě do plastových či dřevěných přepravek s otvory na dně i po stranách. Jedna vrstva zaručí to, že se jablka neotlačí a budete mít přehled o jejich stavu.

Jaké podmínky svědčí plodům nejlépe?

Pokud dodržíme vhodné podmínky pro skladování jablek, můžeme se do nich s chutí zakousnout i po novém roce. Nejdůležitější je samozřejmě skladovací prostor, který by měl být chladný, tmavý a dobře větraný. Takovým ideálním místem je sklep s vysokou vlhkostí, která zabraňuje vytrácení vody z ovoce a následnému scvrkávání. Vlhkost by se měla pohybovat kolem 80 – 90 %. Nejvhodnější teplota v zimě by se měla pohybovat od 1 do 4 °C, v teplejších obdobích roku by teplota neměla přesáhnout 12 °C.

Tip: Pokud máte sklep suchý, umístěte na zem nádobu s vodou, kterou pravidelně doplňujte. Někdo používá i bednu s mechem, který je však třeba vlhčit.

Skladování v paneláku: Ano nebo ne?

Obyvatelé bytů se musí smířit s tím, že panelákový sklep je většinou suchý a hodně teplý, pro skladování ovoce je tedy nevhodný. Alternativa může být nevytápěná garáž nebo případně chodba domu.

Tip: Pokud máte prostory, které mají k ideálním podmínkám daleko, i tak je možné si je trochu vylepšit. Budete potřebovat dřevěné uzavíratelné bedny a hrubou proschlou rašelinu. Jablka naskládáte do beden a jednotlivé vrstvy ovoce oddělíte několikacentimetrovou vrstvou rašeliny. Plody by se neměly dotýkat a mezi jablky a bednou by měl být také odstup. Takto naplněné bedny lze postavit na chladné místo, kde teplota kolísá a někdy spadne i pod nulu.

Čisté prostory jsou základ

Čistota je půl zdraví a při skladování potravin by to mělo platit dvojnásob. Určitě byste měli skladovací prostory před uložením jablek omýt vodou s dezinfekčním přípravkem a v prostoru sklepa se dají použít zapálené sirné knoty. Jen tak budete mít jistotu, že skladujete ovoce v čistých prostorech. Protože jablka rychle přejímají pachy z okolí, je dobré je skladovat samostatně, ne blízko brambor, cibule či česneku. Pozor byste si měli rozhodně dát i na blízko skladované laky či ředidla.

Pokud splníte výše uvedené podmínky, budete se moci z těšit z vlastních jablek dlouhou dobu. Přesto však ani potom nezahálejte a plody pravidelně kontrolujte. Plody, které se vám nebudou zdát, ihned spotřebujte.