Hygge: Štěstí v interiéru

Hygge, dánské slovo s kořeny v norštině, sice nemá doslovný překlad, je však označováno jako slovo vyjadřující pocit pohody, tepla, důvěrnosti a bezpečí. Toto označení se čím dál více rozšiřuje do různých sfér lidského života a lidé mj. touží i po hygge stylu bydlení. Co to vlastně znamená a jak dosáhnout toho, abychom bydleli více hygge?

0
Foto pixabay

Je nutné dodat, že hygge je v interiéru styl, který je označován předně jako útulný. Dánové však neberou hygge jako něco, co se dá koupit. Je to filozofie, která je učena a předávána již v dětství a domov je jednoduše dekorován tak, aby v něm lidem bylo příjemně. Teoreticky se tak nejedná o jednotně vypadající styl, přestože si ho v Evropě nejčastěji spojujeme se stylem skandinávským.

Počátky ve skandinávském stylu

„Barvy i doplňky hygge vychází ze skandinávského stylu. Nejčastěji se používají přírodní materiály a základní barvy jsou bílá, béžová, krémová, hnědá či šedá. V interiéru je však třeba je zkombinovat s dalšími doplňky. Pokud bychom to neudělali, hrozí, že bude interiér spíše studený, plochý a neútulný,“ říká interiérová designérka Anke Glut.  

Ta ve svých realizacích ráda využívá dřevo, kov či beton, v hygge stylu však má své místo i keramika, kůže, vlna či len. Jak ale přesně dostat hygge do interiéru?

Začněte s úklidem

Podle Anke Glut je třeba začít s úklidem, a to pěkně z gruntu. „Kolikrát si to ani neuvědomujeme, ale přecpané poličky, skříňky nebo nejrůznější nástěnné dekorace, okolo kterých bez povšimnutí chodíme, mohou být rušivým elementem. Než se tak budeme pouštět do předělání dekoru interiéru, je třeba zbavit se všeho, co nám nedělá radost nebo se nám nelíbí. Zaměřte se na hromady časopisů, zaprášené sošky, nejrůznější krabičky apod.“

Základem je poté čistý a jednoduchý design bez zbytečných cizích elementů. „Držte se základních hygge barev a ty přeneste nejen na zdi, ale hlavně na bytové textilie. Laďte do světlých barev přehoz na pohovku, závěsy či dekorativní polštáře a uvidíte, jak se rázem změní atmosféra v interiéru,“ dodává Anke Glut.

Poté svíčky a světla

Dalším důležitým prvkem hygge jsou poté svíčky a světla, ta víceúrovňová. Máte-li v každé místnosti jen jedno centrální osvětlení, pořiďte si ještě stojací lampy nebo jiný styl osvětlení, které doladí celkovou atmosféru. Napůl vyhráno máte, pokud máte krb, který je hygge sám o sobě. Do jeho blízkosti dejte lenošku nebo pohodlné křeslo a začněte jej využívat častěji.

Rozhodnete-li se v novém designu vyměnit i nějaké kusy nábytku, nepřehánějte to s množstvím. „Hygge interiér má být vzdušný a mělo by být snadné ho udržet uklizený, při výběru proto myslete na to, že je potřeba pořizovat takové kusy nábytku, které mají dostatek úložného prostoru. V některých případech tak bude možná lepší variantou sáhnout po nábytku na míru. Co se týče materiálu, vůbec nejpopulárnější je světlé dřevo v kombinaci s kovem,“ uzavírá bytová designérka Anke Glut. 

Zdroj: Anke Glut