Fenomén Hygge – útulné bydlení po skandinávsku

Hygge [hju:ge] je styl života, kdy se člověk cítí být šťastný a spokojený. Tento pocit se dá přenést i do interiéru. Víte, jak si zařídit bydlení, abyste se v něm cítili šťastně? Podstatou je obklopit se pohodlnými dekoracemi a vytvořit si tak útulné prostředí.

0

Slovo hygge pochází z dánštiny a doslovný překlad znamená útulnost, právě pro Dány je totiž typické zahrnovat se příjemnými věcmi, ve kterých se cítí dobře. Podstatné je udělat si chvilku pro sebe, obklopit se pěknými předměty a užívat si život a pocit štěstí. Základním principem Hygge je cítit se dobře a právě k tomu pomůže příjemné vybavení interiéru. Nechte se tedy inspirovat odborníky, kteří si připravili několik zajímavých tipů pro zútulnění domova.

Základním principem je pocit pohodlí

Základem hygge je odpočinek a rozmazlování se. Ideální je sednout si na pohodlnou sedačku nebo do křesla, opřít se o huňatý polštář a přikrýt se hebkou dekou. Typickou dekorací jsou tedy polštáře a přikrývky. „Zajímavým doplňkem jsou polštáře s dlouhým vlasem, které jsou vyrobené z umělé kožešiny a dají se prát na 30 °C. Anebo pohovku zútulní kožešinové polštářky s krátkým hebkým povrchem,“ radí Tomáš Tiurin, odborník na dekorace. Ke každému polštáři patří jemné deky a plédy, které v sychravém nebo studeném počasí poslouží k zahřátí.

Odpočinek se dá užít také v teplé koupeli, která uvolní ztuhlé svaly a nervová napětí. Relaxace ve velké vaně s horkou vodou prohřeje tělo a zklidní je. Chvíle v koupelně si můžete zpříjemnit oblíbenou hudbou, sklenkou vína a aromatickými svíčkami. Přítmí a decentní světlo svíček dá odpočnout i namáhaným očím. Do napuštěné vany můžete přidat koupelovou sůl, olejíčky, pěnu anebo oblíbené jsou přírodní čaje do koupele.

Kožešina zútulní a prohřeje

Útulnost místnosti podpoří také kožešiny a kůže jako kusový koberec na podlahu nebo dekorace na gauč. Pokoj zajímavě doplní býčí kůže, která se nabízí ve třech základních barvách: hnědé, černé a bílé. Pokud nejste příznivcem pravé kožešiny, můžete ji s klidným svědomím nahradit umělou kůží z akrylátu. V umělém provedení se vyrábí například ovčí kůže, kožešina anebo zvířecí předložka tygr. Tento materiál působí něžným dojmem a prostor zahřeje.

Kožešina nemusí zdobit pouze podlahu. Hebká srst může být součástí i dekorativních doplňků a drobnějšího nábytku. Originálně vypadá úložný box s kožešinovým víkem. Nejenže je praktickým řešením pro ukládání věcí, ale prostor dokonale zútulní. Skvělým doplňkem je také stolička s kožešinovým sedákem, na pohled atraktivní a pohodlná na sezení.

V jaké barvě se budete cítit nejlépe?

Aby bydlení vypadalo opravdu útulně, je důležité myslet i na barevnost stěn. Výběrem správného odstínu snadno proměníte domov v útulné místo. Při výběru je dobré volit barvy přírodní a klidné, jako jsou odstíny žluté, hnědé a zelené. Žlutá je barva světla, hnědá prezentuje tón země. Tyto barvy spojují zářivou živelnost a pokojný klid. Jsou nositeli veselých a pohodových poselství. Zelená barva symbolizuje krásu přírody a působí malebným dojmem. V měkkých a něžných tónech se dotýká lidské mysli a probouzí duši. Zelená dává vychutnat svobodu a pocítit klidnou sílu.