Domácnost je třeba pojistit!

Máte vlastní byt či dům, který jste si vybavili přesně podle svých potřeb? Jistě se taky bojíte, abyste o svoje věci nepřišly. Bohužel jsou někdy situace, kdy se tak stane. Co dělat pak? Pokud máte domácnost pojištěnou, můžete se těšit alespoň na plnění z pojistky, díky kterému si koupíte věci nové. Ano, ty vaše, ke kterým jste si vytvořili nějaký citový vztah vám úplně nenahradí, na druhou stranu si pořídíte novou kuchyňskou linku, elektroniku, oblečení apod.

0

Když se řekne pojištění domácnosti

Každý vlastník bytu nebo domu by měl zvážit pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti, tomu, kdo bydlí v podnájmu, pak stačí pojištění domácnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení domu nebo bytu, patří sem třeba nábytek, elektrospotřebiče, šperky, oblečení, knihy, sportovní potřeby a podobně. Kromě nich může pojištění zahrnovat i stavební součásti jako kuchyňská linka, obklady stěn a stropů, plovoucí podlaha, a prostory mimo byt (sklep nebo půda).

Pojištění nemovitosti se oproti tomu vztahuje na stavbu jako takovou, kam patří sem stěny, okna, střecha, stropy, omítky, okapy atd., ale i vedlejší stavby (plot, bazén, zahradní domek).

Náš tip: Pořád v tom nemáte úplně jasno? Představte si, že dům otočíte vzhůru nohama. Vše, co by se mohlo vysypat většinou spadá do pojištění domácnosti, to ostatní pak do pojištění nemovitosti.

Jak domácnost dobře pojistit?

Vždycky myslete na to, že máte být pojištěni proti všem rizikům, které u vás hrozí natolik, abyste si v případě pojistné události mohli místo zničených věcí koupit nové.

Mezi nejčastější pojistná rizika patří:

  • Krádež nebo loupež
  • Vandalismus
  • Živelní pohromy (požár, vichřice, povodeň, sesuv půdy atd.)
  • Fajn je i pojištění proti rozbití oken a připojištění proti zatečení vody do domu nebo bytu při dešti.
  • Dost možná oceníte i pojištění z odpovědnosti za škodu, které se hodí třeba tehdy, když nechtěně vytopíte sousedy bydlící pod vámi.

A co pojištění nemovitosti?

I v tomto případě si dejte pozor na správné nastavení rizik, která vám hrozí, a na pojistné limity. Jejich nastavení nepodceňujte, mohlo by se vám to vymstít. Jak?

Když si nastavíte příliš vysoký pojistný limit, budete platit vyšší částku na pojistném, ale v případě pojistné události dostanete jen částku rovnající se skutečné hodnotě věcí. Pokud si pojistný limit nastavíte příliš nízko, pojišťovna bude plnění ve stejném poměru krátit. To zjednodušeně znamená, že když si nemovitost v hodnotě 2 milionů pojistíte jen na 1 milion, tedy polovinu, pojišťovna zkrátí případné plnění také o polovinu, tedy na 500 tisíc.

Jeden tip na závěr: Hledáte pojištění domácnosti, za které nezaplatíte ani o korunu víc než musíte, ale zároveň vás bude krýt proti všem možným rizikům? Spočítejte si ho online!