Jak mají vypadat moderní projekty domů? Inspirujte se aktuálními trendy

Budete v nejbližších měsících řešit výběr projektu vašeho nového rodinného domu, nebo jste se rozhodli pro originální řešení přímo od architekta? Ať už se rozhodnete pro jedno, nebo pro druhé, je důležité sledovat aktuální trendy, abyste si nepostavili dům, který bude už v době své kolaudace v podstatě zastaralý. Na co by tedy moderní projekty domů neměly zapomínat?

0

Přirozené světlo všude

21. století je stoletím moderních technologií, ale také čím dál více symbolizuje návrat k přírodě. Důraz na ochranu životního prostředí je přítomný v našem každodenním životě a nezapomínají na něj ani moderní projekty domů. I z tohoto dôvodu se klade velký důraz například na přirozené světlo.

Díky oknům nebo proskleným dveřím můžete osvětlit přirozeným světlem například i jinak tmavou předsíň.

Není to ještě tak dávno, co lidé volili menší počet a menší rozměry oken, a to nejen kvůli soukromí a finanční úspoře. Šlo také o úsporu energií. Dnes už však únik tepla přes okna není problém, pokud jsou kvalitní a profesionálně osazená. Přirozené světlo se stalo funkčním, ale i designovým doplňkem každého moderního domu. Proto i vy volte větší a vhodně umístěná okna, světlovody, skleněné stěny… Ušetříte na energiích, získáte vizuální propojení s exteriérem a celý váš interiér získá pozitivní nádech.

Fasáda už není nuda

Vzory, otvory ve zdech, provětrávaná fasáda, různé textury atd… Nechat omítnout dům čistě bílou už není in. Vše směřuje k tomu, aby moderní stavba co nejvíce splynula s okolím a se zahradou. Jednolitá omítka zbytečně vytváří bariéru mezi exteriérem a interiérem.

Pokud i vy chcete mít na svém domě něco, co zjemní a obohatí nudnou fasádu, použijte například místo exteriérových žaluzií různé dřevěné posuvné či vyklápěcí panely. Budou sloužit na stínění, ale také jako příjemný designový prvek, který fasádu osvěží.

Pokud vám chybí finance, můžete si alespoň pohrát i s omítkou, která je stále nejlevnější formou povrchové úpravy domu. Díky druhé vrstvě omítky, můžete na domě vytvořit různé méně i více nápadné vzory či textury. Nevýhodou je, že musíte nejdříve nanést první vrstvu omítky, nechat jí přibližně sedm dní zaschnout, a teprve potom si pohrát s druhou vrstvou.

Soukromí bez zbytečných zdí

Města i menší obce stále rostou, zahušťují se. Prostoru na nové domy je méně, pozemky jsou menší. Nebojte se proto investovat do starého domu v zastavěné části města. Pozemek sice bude menší, ale získáte úžasnou polohu blízko občanské vybavenosti.

Umístit dům na menším pozemku v již zastavěné části obce může být celkem výzva. Vhodně ho ale může doplnit dřevěný plot, který vám dodá soukromí a přirozený vzhled.

Důležité je poradit se s architektem nebo projektantem, jak vyřešit malý pozemek a vaše soukromí. Zamyslete se, kam budou umístěna okna, abyste měli co největší soukromí. Zkuste však toto soukromí řešit moderně, a ne pomocí plotu z modulárních betonových panelů. Ten nikdy nebyl v módě. Jeho jedinou výhodou je rychlé a relativně levné řešení. Zkuste přemýšlet nad kombinací pohledového betonu, kovu, dřeva a zeleně. Zkušený architekt vám poradí finančně přijatelné řešení, které bude pěkné, nejen při pohledu z vašeho okna, ale také pro kolemjdoucí.

Chytrá řešení pro úsporu energií

Moderní dům bez moderních technologií, to už nejde. Dopředu byste měli vědět, jaká přibližně bude ve vašem domě spotřeba energií a zda bude stavba splňovat náročné požadavky na energeticky úsporný dům. Na výběr máte různá tepelná čerpadla, ale i solární panely.

Nezapomeňte, že v domě nebudete jen topit, ale v létě zřejmě budete potřebovat i chlazení. Klimatizace je velmi neekologická a řadě lidem nepříjemná, dokonce způsobuje různé zdravotní problémy. Existují ale i jiné možnosti, jako je například chlazení stropem, které je napojeno například na tepelné čerpadlo vzduch-voda. V kombinaci s exteriérovým stíněním (žaluzie, panely, pergola či markýza) vám v domě zajistí příjemný chládek bez zbytečného průvanu.

Nezapomeňte v domě naprojektovat například i přípojku vhodnou na nabíjení elektrického auta. Je možné, že ji využijete už v blízké budoucnosti.

Připravte dům na to, aby vám vyhovoval i v budoucnosti. Jednou z věcí je například i přípojka na elektrické auto. Na jeho nabíjení musíte připravit elektřinu už teď, proto si na to dejte pozor při výběru, nebo tvorbě projektu.