Chcete si odpočinout? Rady a tipy, jak vytvořit relaxační koutek v bytě

Jste po práci unavení a rádi byste přišli domů a usedli do pohodlného křesla? Pokud máte na takové útočiště vytyčenou celou místnost, je to skvělé, svůj koutek klidu si ale můžete zařídit i ve stávající místnosti. Chce to jen trochu fantazie. A jak tedy na to? Dočtete se v následujícím článku.

0

Důležitý je prostor

Prostor je základ. Pro takovou „zašívárnu“ jsou ideální místa, kam proudí denní světlo, tedy například zimní zahrady nebo výklenky u okna. Pokud takový prostor ve svém bytě či domu nemáte, šikovným pomocníkem je třeba paraván. Tento vkusný doplněk jednoduše oddělí místnost a vytvoří potřebné soukromí. Dobře také poslouží květinové stěny, kdy dáte vedle sebe několik polic s květinami a budete mít pocit hustého pralesa za svými zády. Přeci jen, zeleň uklidňuje.

Využít ale můžete i závěsná křesla – ta sice vytvářejí menší soukromí, ale pokud jste nenároční, svůj účel splní. Stejně tak můžete použít závěsy, které lehce oddělí místnost, ale úplně vám „neskryjí záda“.

Úplně nejjednodušší a nejméně náročné je sestavit si svoji oázu klidu z toho, co už máte doma. Výhodou je, že to můžete kdykoliv změnit a váš relaxační koutek bude tedy flexibilní. V tomto případě se hodí třeba stojací lampy nebo úložné krabice. Když je rozestavíte tak, aby nenarušovaly interiér a zároveň vám poskytly dostatečné soukromí, výsledek bude stejně tak dokonalý.

Váš prostor záleží také na tom, co vám vyhovuje. Někdo je kreativní, tak odpočívá aktivně a hodí se mu třeba psací stůl, někdo potřebuje ke svému klidu usednout do pohodlného křesla a pustit si seriál. Záleží na vás. Důležité je vše s mírou. Pokud máte malou místnost, je zbytečné do ní mermomocí tlačit veliké sofa.

Vsaďte na doplňky

Když už máte vyřešenou místnost, můžete zútulňovat. Doplňky vašemu místu dodají pohodlí a vy se v něm budete cítit dobře. Obklopte se haldou polštářů, dejte si k dispozici svůj oblíbený ušák, zkrátka to, co je vám pohodlné a díky čemu bude vaše tělo odpočívat.

 

Nepodceňujte také barvy. Ty mají na vaší psychiku velký vliv, takže je vhodné tomu přizpůsobit interiér. Když se obklopíte barvami, které máte nejraději, nic vás nebude rozptylovat a vy se budete cítit relaxovaní. Dobrým tipem jsou také polštáře plněné květinami – i pozitivní vůně vám udělá dobře.

Nepodceňujte světlo

Jak už bylo naznačeno výše, důležité je také dobré světlo. U relaxačního koutku platí, že by mělo být tak akorát – dostatečné, aby se nekazily oči, ale ne zas příliš prudké. To můžete vyřešit dekorativními lampičkami nebo svícny. Šikovné jsou také stojací lampy nebo lampiony – ty dodají vaší místnosti exotiku.

Hlavně myslete na sebe

Pokud bydlíte třeba se spolubydlícími nebo s partnerem, snažte se, aby vaši relaxační místnost respektovali a poskytli vám dostatečný prostor. Odpočinek je důležitý pro regeneraci a správné fungování, tak myslete na sebe a dopřejte si chvíli klidu.

Také máte svou relaxační místnost? Zapojte se do diskuse pod článkem.