Veřejný prostor ve městech: Proč je důležité mít kvalitní dětská hřiště?

Investice do veřejného dětského hřiště patří k těm nejdůležitějším. Ptáte se, proč? Důvodů je víc než dost. Pokud můžete ovlivnit rozpočet obce nebo městské části, ve které bydlíte, rozhodně nepřestávejte číst.

0
Dětské hřiště Berliner Seilfabrik

Veřejný prostor v obcích či městech má vliv na každého z nás. Pokud je estetický, čistý a navíc funkční, je to výhrou pro obyvatele obce i případné návštěvníky. Spokojenost lidí je přímo úměrná kvalitě bydlení a místa, kde se pohybují. Proto je vhodné dbát na zařízení sdíleného veřejného prostoru tak, aby byl využit a aby plnil svou funkci – sloužil jako místo každodenního života obyvatel.

Proč je dobré mít v místě bydliště zařízené kvalitní dětské hřiště?

Pokud jste rodičem, je určitě jasné, proč byste měli poblíž svého bydliště mít dětské hřiště. Vaše děti budou nadšené, pokud budou moci trávit svůj volný čas aktivně a na čerstvém vzduchu venku. Ale i ti, kteří děti nemají, by měli být za dětská hřiště rádi. Z různých výzkumů vyplývá, že díky těmto herním plochám vyrůstají z dětí aktivní a lépe rozvinuté osobnosti a že fungují jako prevence před kriminalitou. Samozřejmě má pohyb kladný dopad na zdraví dětí a na spokojenost jejich i rodičů.

Dnes už je jasné, že pohybová aktivita má pozitivní vliv na vývoj dětí a má vliv i na jejich vzdělávání. Děti, které se pravidelně hýbou na čerstvém vzduchu, se rychleji a lépe učí než ty, které většinu času sedí. Ideální je s pohybovou aktivitou dětí začít už od těch nejmenších, kdy si děti hrají na houpačkách či skluzavkách, ale vlastně přirozeně sportují. Potom pro ně bude docházení do vybraného sportovního oddílu či kroužku přirozenější než pro ty, kteří se pohybovým aktivitám nevěnují.

Pravidelná pohybová aktivita na dětských hřištích je v neposlední řadě důležitou prevencí proti obezitě dětí. Těch poslední roky stále přibývá, proto je záhodno tomuto soudobému trendu předcházet. Zdravé a aktivní děti budou přínosem pro všechny generace. Vždyť co si přát více, než národ zdravých a aktivních lidí, kteří se umí zapojit do týmu. A výhody dětských hřišť pro dospělé? Hřiště jsou dobrým místem pro setkávání dospělých, kteří zde dohlíží na svojí ratolest. Můžete navázat nová přátelství, nebo si jen užít hezký den v neformálním prostředí, kde si nemusíte na nic hrát. Proto pokud máte možnost, určitě se zasaďte o možnost vylepšení veřejného prostoru ve vašem okolí. Vyplatí se to.

 

 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here