Ceny bytů a vliv úpravy hypotéky ČNB

Pořídit si v dnešní době vlastní bydlení není jednoduchým počinem. Rozhodně je to o něco složitější než před několika měsíci až lety. Aktuálně můžete narazit na dvě překážky, které vám určitým způsobem komplikují dosažení kladného schválení žádosti.

0

Jednou z nich jsou ceny bytů, jež se v posledním roce vyšplhaly do astronomických výšin, což mimochodem souvisí i s se samotnými hypotékami. Náklady na pořízení nového bytu nebo domu jsou nezvykle vysoké a nutí tak potenciální zájemce žádat o velké hypotéky. Ty jsou však komplikované díky stále přibývajícím omezením České národní banky.

A právě hypotéka změny říjen 2019 budou tématem následujících řádků.

Co přinesla doporučení ČNB od 1.10.2019?

Tento zlomový datum je spjat především s aplikováním dvou výrazů, potažmo zkratek.

  • DTI neboli Dept To Income
  • DSTI neboli Debt Service To Income

Jde o nové ukazatele, jimiž se musí bankovní společnosti řídit při poskytování hypotéčních úvěrů. Pod zkratkou DTI se skrývá poměr vašich ročních dluhů, který nesmí v žádném případě být větší nežli devítinásobek čistého ročního příjmu.

Parametr DSTI se naopak zaměřuje na všechny vaše dluhy, nejenom budoucí hypotéky. Součet těchto finančních závazků by aktuálně neměl překročit 45 %. Vztahovat to můžete k pravidelnému čistému měsíčnímu příjmu, z něhož si lehce odvodíte, jak vysoká vaše měsíční splátka může být.

Tyto změny se pochopitelně týkají nejenom nových žádostí o hypotéky. Do tohoto přísnějšího režimu spadá také refinancování hypotéčních úvěrů. V takovém případě se vám může hodit nástroj zvaný „refinancování hypotéky kalkulačka“.

Ještě je tu americká hypotéka

Při žádosti o hypotéku byste si měli primárně uvědomit, že peněžní prostředky nabyté touto cestou vám mohou posloužit pouze pro nákup nemovitosti nebo činností spjatých s nimi samotnými. Jde o rekonstrukce, přístavby, kompletní výstavby a podobně. Jenže, co dělat v okamžiku, když byste libovolnou část těchto peněz chtěli využít i na něco dalšího, popřípadě celou sumu?

Pak je tu americká hypotéka, jež vám tohle všechno umožní. Bankovní i nebankovní produkt, s pomocí něhož získáte vysokou peněžní sumu s přijatelnou úrokovou sazbou pohybující se mezi klasickou hypotékou a spotřebitelským úvěrem. To vše za předpokladu, že budete ručit nemovitostí odpovídající hodnoty. A s takovými penězi si můžete nakládat, jak se vám zlíbí.

Ceny bytů na svém vrcholu

Pokud se ještě na chvíli vrátíme k našemu původnímu tématu se změnami hypoték, doporučením České národní banky a výše ceny bytů na trhu, je zapotřebí zmínit jednu informaci. Podle mnoha prognostiků a odborníků z realitního a hypotéčního trhu je zřejmé, že růst cen nemovitostí dosáhl svého vrcholu, takže snad v nadcházející době dojde ke snižování cen, aby mělo více lidí možnost dosáhnout na vyšší hypotéky přes jejich značná omezení.