Pračka se sušičkou v jednom? Vhodnější jsou oddělené spotřebiče

Pračky a jsou jedním z nejběžnějších a nejčastěji kupovaných domácích spotřebičů. Neobejde se bez něj žádná větší rodina. Velkým pomocníkem jsou i sušičky, které zase pomohou v případě, že nemáte balkon, verandu nebo jiný prostor pro rozložení sušáku na prádlo. Web Arecenze.cz se pustil do podrobného srovnání jednotlivých výrobků různých značek a vybral ty nejlepší. Poradí vám také jak spotřebiče vybrat a jestli se vám vyplatí pořídit každý zvlášť, nebo je výhodnější kombinace pračky se sušičkou.

0

Základním pomocníkem téměř každé ženy v domácnosti je kvalitní pračka. Při jejím výběru byste si ze všeho nejdřív měli ujasnit, kam ji chcete umístit. Pračky nejčastěji nacházejí své místo v koupelně nebo i v samostatné prádelně. Pokud máte malou koupelnu, je vhodné vybrat model s horním plněním nebo takzvané slim pračky plněné předem, které mají hloubku do padesáti centimetrů. Klasické pračky s předním plněním jsou pak vhodně do větších místností, nebo pokud spotřebič hodláte zabudovat například do kuchyňské linky, případně když máte v plánu na pračku umístit další věci.

Nejdůležitějšími parametry pračky jsou kapacita, tedy objem prádla udávaný nejčastěji v kilogramech, který je přístroj schopný pojmout, a dále i spotřeba, a to jak vody, tak elektrické energie. Velmi užitečnou pomůckou při výběru je energetický štítek s energetickými třídami, kde se zákazník dozví všechny nejdůležitější charakteristiky. Jestliže pračku používáte v bytě, zaměřte pozornost také na údaj o hlučnosti. Nejlepší přístroje stlačí hluk i pod padesát decibelů. Přehledný návod, jak si vybrat vhodnou pračku přesně pro vás, společně s porovnáním a podrobnými recenzemi nejlepších produktů, najdete zde.

Samostatné sušičky zatím nejsou v tuzemsku příliš rozšířené, jejich popularita ale stoupá. Výhodné jsou hlavně v případě, že v domácnosti není dostatek prostoru pro sušák. Využitím sušičky ale můžete prádlo navíc zbavit alergenů a pylů a ve srovnání se sušením na přímém slunci se nemusíte bát, že vaše prádlo vybledne. Sušičky také dokážou z prádla odstranit žmolky a chlupy domácích mazlíčků.

Výběr sušičky ale může být matoucí. V nabídce jsou ventilační i rozšířené kondenzační přístroje, které se dělí ještě na zařízení s topným tělesem a tepelným čerpadlem. Jak se vyhnout všem nástrahám výběru vám pomůže web Arecenze.cz, jenž navíc testoval aktuální modely sušiček. Na webu si můžete prohlédnout výsledky s recenzemi sušiček.

Na trhu se objevují spotřebiče, které kombinují funkci pračky a sušičky. Je lepší si pořídit dva samostatné nebo jeden kombinovaný výrobek. Jestli je to alespoň trochu možné, kupte si samostatnou pračku a zvlášť i sušičku. Sušení v pračce se sušičkou nikdy plnohodnotně nenahradí samostatnou sušičku, protože vysuší méně prádla, než vypere.

Mínusem jsou i vyšší náklady na provoz – pračky se sušičkami jsou zkrátka výrazně energeticky náročnější. Stále ale řada uživatelů sáhla po pračce se sušičkou v jednom a svou volbu si pochvalují. Plusem jsou nižší pořizovací náklady na jeden namísto dvou spotřebičů. Kromě peněz se navíc šetří i místo.