Mějte doma stále uklizeno, přinášíme tipy, jak na to

„Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje!“ praví staré známé pořekadlo. Pokud se naučíte systematicky udržovat svou domácnost čistou, nemusíte pak trávit úklidem polovinu víkendu. Stačí pár minut každý den – a v sobotu potom můžete za odměnu jet na výlet nebo lenošit s knihou v ruce. A navíc se nemusíte bát nečekaných návštěv!

0
Foto: Pexels

Uklízí celá rodina…

Ve dvou se to lépe táhne… Natož ve třech či čtyřech! Do úklidu by se měla zapojit celá rodina, už malé děti mohou pomoci s různými typy domácích prací: například hledat stejné ponožky ve vypraném prádle, uklízet rozházené hračky, otřít hadříkem stůl… U starších ratolestí pak můžete zavést pravidelný rozpis, kdy každý člen rodiny má na starosti konkrétní úklidovou položku. Chcete-li jít v plánování ještě dál, lze jednotlivé dny vyhradit různým činnostem a ty přiřadit členům rodiny. Plánovat úklid můžete i prostřednictvím mobilních aplikací (např. Vedení domácnosti), aby každý přesně věděl, kdy má co na starosti. Teenageři už se nemohou vymlouvat, že „nevěděli“ nebo „zapomněli“ – vždyť to mají v mobilu, do kterého každou chvíli hledí!

Bez šňůry zatočíte s prachem raz dva!

Chce to jen na sklonku dne vysát pár drobků na kuchyňské lince, smítko prachu povalující se na zemi v obýváku anebo kamínky z bot v předsíni… Jenže komu by se chtělo kvůli těm pár drobným úkonům vytahovat velký těžký vysavač, připojovat jej do elektřiny, zápasit se šňůrou, a nakonec zase vše uklízet zpět do kumbálu… Ideální jsou proto tyčové vysavače, které jsou stále po ruce, navíc bez šňůry dosáhnout kamkoliv! Není tedy problém likvidovat nepořádek každý den a udržovat tím dům stále čistý. Vývoj tyčových vysavačů jde stále kupředu, takže dnes se jedná o naprosto plnohodnotný vysavač s vysokým výkonem a dlouhou výdrží.

Čisto ve všech koutech

Tyčový vysavač není určený jen na podlahy, ale můžete s ním zbavit prachu nábytek, odstranit z gauče drobky ze sušenek či chlupy vašeho domácího mazlíčka, vyčistit žaluzie nebo zlikvidovat pavučiny u stropu, vysát roztoče z matrací… Důležité je ovšem použití správných nástavců, které umožní úklid různých povrchů. Vysavač mnohdy nabízí vedle podlahového nástavce s laserem také hubici s kónickým kartáčem, která vysaje dlouhé vlasy a zvířecí chlupy, aniž by zůstaly namotané na kartáčové tyči. Štěrbinová hubice s LED přisvícením si zase poradí s úklidem v úzkých prostorách, kde je nedostatek světla. A jemný mini kartáč na prach šetrně vyčistí nábytek či klávesnici… Každý den zapojte do akce jeden nástavec – trvá to jen chvilku a budete mít čisto všude.

Nekřečkujte!

Křeček je známý tím, že si vytváří zásoby ve svých podzemních úkrytech… Věděli jste, že někteří si do svých komůrek nanosí v lících až dvacet kilo zrní? Vy však nemusíte „křečkovat“ a hromadit věci! Čím více si toho totiž do svého domu nanosíte, tím hůře se vám bude pořádek udržovat. To, co už nepoužíváte, s klidným srdcem pošlete dál – třeba prodejem na „blešáku“ nebo garážovém výprodeji.  A u pořizování nových věcí zase přemýšlejte, jestli daný předmět opravdu potřebujete. Pokud vám různé drobnosti a dekorace v interiéru přinášejí pocit útulnosti, můžete je dát do skleněných vitrín, kde se na ně tolik nepráší, tudíž si ušetříte spoustu času likvidací prachu.

Mističky, krabice, němý sluha…

Každá věc v domácnosti by měla mít své místo – pokoje pak nebudou připomínat postapokalyptický prostor po výbuchu munice. Existuje řada drobností, které člověk položí na stůl a zapomene na ně – dokud se nezačne stůl prohýbat pod zátěží tohoto „harampádí“. Zkuste jednoduchý trik: Pořiďte si hezkou mísu, kam budete takové maličkosti (jako hodinky, rtěnka, časopis, propiska, brýle, balíček žvýkaček atd.) odkládat. Jednou za týden tyto věci protřiďte a dejte na své místo. V dětském pokoji zase pomohou udržet pořádek krabice s víkem, kam každý večer dítko nanosí rozházené hračky – zabere mu to pět minut a povede ho to ke správným návykům. Na rozházené oblečení zase skvěle poslouží němý sluha. Už žádné svetry na opěradle jídelní židle!

Úklid jako rituál, zábava i terapie

Rituály přinášejí člověku do života řád a pocit jistoty, který v rozbouřeném moři života potřebujeme jako kotvu. I z úklidu se dá takový rituál vytvořit – a navíc může být i příjemný! Spojte si uklízení s něčím pozitivním, například si při něm pusťte oblíbenou hudbu, anebo audioknihu či podcast. Anebo ho vždy zakončete něčím milým, třeba si za odměnu s rodinou či partnerem posedíte nad kávou, něco si zahrajete, podíváte se na jeden díl oblíbeného sitcomu… Zkrátka si k úklidu vytvoříte jakoukoliv příjemnou asociaci, se kterou ho budete mít spojený, takže se na něj ve výsledku budete těšit. Malé děti zase mohou brát úklid jako součást hry, můžete si k němu vymyslet pohádku, pustit si „uklízecí písničku“… Ostatně, i psychologové tvrdí, že úklid může být určitou terapií, při níž člověk třídí nejen věci, ale i myšlenky. A uklizené prostředí může naopak pozitivně ovlivňovat psychiku, zatímco nepořádek nevědomky přináší chaos do života. Jen se samozřejmě nic nemá přehánět.

Zdroj: Dyson