Vyvracíme 4 mýty o tepelných čerpadlech

K tepelným čerpadlům se váže několik mýtů a polopravd. V dnešním článku se zaměříme na čtyři z nich a řekneme si, jak je to s nimi ve skutečnosti. Ano, na každém šprochu pravdy trochu…

0

1.      Tepelné čerpadlo není plnohodnotným zdrojem tepla

Toto tvrzení je pravdivé zčásti. V případě, že Vám prodejce doporučí špatný typ tepelného čerpadla či správný typ čerpadla s nízkým výkonem, pravděpodobně budete muset teplo čerpat i z jiných zdrojů. Zde se potvrzuje, že záměr koupě tepelného čerpadla je nutné konzultovat s odborníky, jež mají ve své nabídce širokou škálu typů čerpadel (vzduch / vzduch, voda / voda, vzduch / voda apod.) a zároveň nabízí kvalitní produkty s vysokým výkonem. Takový prodejce Vám doporučí čerpadlo, které je schopné dodávat potřebné množství teplého vzduchu, případně i teplé vody.

2.      Tepelná čerpadla jsou „drahá“

Záleží na tom, o jakém čerpadle je řeč. Pokud se jedná o výrobek dovezený z Asie, zde lze předpokládat zvýšené náklady na instalaci či provoz. V případě, že si pořídíte kvalitní tepelné čerpadlo ze Skandinávie, kde má tento zdroj tepla dlouhou tradici, můžete se těšit na velmi nízkou cenu dodávaného tepla a levný provoz celkově. Na kvalitní tepelná čerpadla je běžně poskytována záruka 5 let, u seriózního prodejce je samozřejmostí i pravidelný odborný servis, díky němuž Vám čerpadlo může sloužit i více než 20 let.

Kvalitní tepelná čerpadla jsou nyní, v době podprůměrných cen tuhých paliv, nejlevnějším zdrojem tepla, viz modelové příklady webu TZB-info.cz.

3.      Tepelná čerpadle mají zvýšenou kazivost

Tento bod jsme částečně zmínili výše. Výrobci ze Skandinávie používají k výrobě tepelných čerpadel nejkvalitnější dostupné materiály. Nejde přitom pouze o kryt čerpadla či kompresor, ale také použitou izolaci, chladící kapalinu apod. I z tohoto důvodu si tito výrobci mohou dovolit poskytnout a následně dodržet 5letou záruku na čerpadlo jako celek a 10letou záruku na kompresor.

Ano, tepelná čerpadla vyžadují, stejně jako ostatní zdroje tepla, pravidelný servis. Pokud k tomuto servisu nedochází a tepelné čerpadlo pracuje např. s podlimitní hladinou chladící kapaliny, životnost čerpadla se zkracuje.

4.      Instalace tepelných čerpadel je složitá

Ne v případě, že si tepelné čerpadlo koupíte u prodejce, který disponuje vlastním týmem techniků. V tomto případě je instalace tepelného čerpadla rychlá a zároveň natolik kvalitní, aby podpořila maximální výkon a životnost čerpadla. V situaci, kdy si tepelné čerpadlo koupíte u prodejce, jež nedisponuje týmem techniků a Vy si necháte čerpadlo instalovat stavební firmou, hrozí, že instalace nebude probíhat bez komplikací.