Vyhlašujeme válku mšicím

Napadli vaši pracně vypěstovanou zeleninu, ovoce nebo bylinky v květináči? Jsou všude a každý rok – na zahradě i v bytě. Postrachem pěstitelů jsou zejména mšice, protože napadají téměř všechny rostlinné druhy. Zbavit se jich můžete rychle a přitom bezpečně přípravky na přírodní bázi, které neohrozí vaše zdraví a škůdců vás zároveň spolehlivě zbaví.

0

Na ochranu zeleniny, drobného ovoce, okrasných rostlin a stromů je určen okamžitě působící přípravek na přírodní bázi Neudosan AF od firmy Neudorff. Je určený k likvidaci savých a žravých škůdců – zejména mšic, svilušek, molic apod. Přípravek nemá stanovenou žádnou ochrannou lhůtu, to znamená, že například ošetřené bylinky nebo zeleninu, můžete ihned po aplikaci konzumovat. Roztok neublíží ani užitečnému hmyzu, jako jsou slunéčka sedmitečná nebo zlatoočky.

Neudosan AF je roztok připravený k okamžitému použití v nádobách s mechanickým rozprašovačem. Což je velmi výhodné, protože jej můžete ihned použít na zahradě, ve skleníku nebo v uzavřených prostorech dle libosti. Při aplikaci je důležité rostliny důkladně postříkat i na rubu listů, kde se škodlivý hmyz nejčastěji ukrývá, a ošetření provádět časně ráno nebo večer.

Do bytu, kanceláře i na zahrádku

Neudosan AF je velmi účinný a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Jeho účinná látka je čistě přírodní a pro člověka zcela bezpečná – je to draselná sůl přírodních mastných kyselin, které se v přírodě rychle odbourávají.  Výhodou je, že tyto látky nezůstávají v uzavřeném prostoru, proto se nemusíte bát přípravek použít v bytech, sklenících, kancelářích a zimních zahradách. Přípravek je vhodný i pro hydroponické pěstování.

Poradna Neudosan

Které rostliny musíme před škůdci chránit?

Všechny rostliny s novými listy a výhony, a hlavně nové výsadby a mladé rostlinky škůdce přímo přitahují, proto je třeba je pečlivě sledovat a v případě napadení ihned postříkat.

Jak škůdce poznáme?

Na zahradě jsou za největší škůdce považovány mšice.

Mšice bývají přisáté hlavně na rubu listů, které bývají přímo poseté těmito zelenými nebo černými malými potvůrkami, které sají a sají. Rostliny pak chřadnou a nerostou. Pokud objevíte v paždí listů bílé chomáčky, znamená to, že rostlina je napadena dalšími nebezpečnými škůdci, kterými jsou červci a vlnatky. Pavučinka signalizuje svilušku. Také molice jsou poměrně úporný škodlivý hmyz, protože napadají a vysávají rostliny ve sklenících a bytech.

Jsou některé rostliny, na které škůdci „nejdou“?

Bylinky naštěstí pro své aroma nejsou většinou příliš napadány škůdci.

Výjimkou jsou mšice, které škodí během celé vegetace a některé bylinky přímo milují, např. kopr nebo libeček a nepohrdnou ani mátou.

Jak se co nejúčinněji škůdců zbavit?

Preventivní ochrana spočívá zejména v pravidelné kontrole rostlin. Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou bezesporu larvy slunéčka sedmitečného.

Nejúčinnější jsou však postřiky proti škůdcům – insekticidy, nejlépe s přírodní účinnou látkou.

Jde to i bez chemie?

Zdravotní stav zahradních rostlin je možné příznivě ovlivnit za pomoci některých bylin. Například levandule vysázená na okraj záhonů s růžemi odpuzuje mšice.

Také je možné se mšic zbavit výluhem z kostivalu a kopřiv. Výluh se připravuje tak, že se asi 200 g zelené hmoty zalije 2 litry studené vody a nechá 24 hodin louhovat. Přecezeným neředěným výluhem se postřikují rostliny napadené mšicemi.

Při výběru insekticidu, zvláště na ochranu zeleniny, bylinek, drobného ovoce, je vhodné použít pouze přípravky na přírodní bázi.

Jaké přípravky mohu použít na zeleninu a bylinky, určené ke konzumaci?

Zeleninu napadají hlavně mšice, ve skleníku i molice.  Bylinky mají své aróma a škůdci je příliš nenapadají. Výjimkou jsou mšice, které dokonce některé bylinky vyhledávají. Tyto savé škůdce nejlépe zahubí Neudosan AF, který je zcela přírodní a bez stanovené ochranné lhůty.

Je Neudosan AF opravdu přírodní? Jaká je jeho účinná látka?

Neudosan AF je kontaktní insekticidní přípravek určený k likvidaci savých a žravých škůdců, jehož účinnou látkou jsou soli přírodních mastných kyselin.

Škůdce zničíme, přitom nijak neohrozíme sebe ani okolí.  My i naše děti a domácí zvířata můžeme beze strachu okamžitě do zahrady a konzumovat plody ze zahrady i skleníku.

Kdy musíme rostliny ošetřit?

Ihned při prvním výskytu škůdců je nutné zasáhnout a postříkat je. Ošetření je dobré provádět za bezvětří, časně ráno nebo večer, nikdy za deště nebo naopak za plného slunce. Rostliny je nutné důkladně postříkat i na rubu listů, a to zejména při výskytu molic, protože se zdržují ve všech vývojových stádiích na spodní straně listů. Postřik je nejlépe provádět brzy ráno nebo večer, kdy jsou molice nejméně aktivní a sedí na listech.

Jak často musím postřik opakovat?

Postřik je třeba opakovat, jakmile se škůdci znovu objeví. Toto se týká zejména mšic, které rostliny nejvíce napadají, škodí během celé vegetace, mívají i několik generací. Rostliny napadené mšicemi se snadno poznají podle zkroucených listů a vrcholů rostlin.

 

Používejte přípravky proti škůdcům bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku. www.neudorff.cz a www.zahradajakmabyt.cz.