Potěšte se bylinkami

Pěstování bylinek je velmi příjemná záležitost – čerstvé zelené koření má skvělou chuť a vůni, je zdravé a prospívá trávení. Kromě kuchyně se uplatní i v kosmetice, můžete jej přidávat do koupelí, odpuzuje obtížný hmyz. Bylinky jsou i pohledné a vyvolávají milou domácí atmosféru. Nepotřebujete pro ně žádnou zahrádku – balkon či okenní parapet v kuchyni poslouží stejně dobře.

0

Jak začít pěstovat bylinky?

„Ideálním obdobím pro výsev bylinek je jaro, kdy je vhodné začít s výsevem co nejdříve, mimo jiné kvůli prodlužování dnů a zvyšujícímu se množství slunečního svitu,“ říká Dan Brychta, odborník z oddělení Zahrada v Hornbachu a dodává: „Při pěstování bylinek doma se zamyslete zejména nad volbou nádoby a místa. Vybírejte tam, kde vám pomohou určit nádobu vhodnou pro vaše podmínky.“

Ať už ale vyberete jakýkoliv květináč či truhlík, nejdůležitější jsou zde samotné bylinky. Pěstitelům doporučujeme kupovat již předpěstované bylinky, ne však ty ze supermarketu, které jsou určeny spíše k okamžité spotřebě. Často jsou vysazeny v nekvalitním pěstebním substrátu a krátce po té, co si je donesete domů, mohou být napadeny plísní. Výpěstky bylinek nakupujte tam, kde je prodávají v dobré kondici a optimálně zalité, například v Hornbachu, kde se o ně starají odborníci.

Co bylinky potřebují?

Většina aromatických bylin, které jsou odedávna používány jako koření a léčivé rostliny, pochází z oblasti Středozemí a Malé Asie. Potřebují hodně světla slunce, nesnášejí přemokření. Nejvíce se jim daří na jižně orientované straně, co nejblíže u okna – nejlépe přímo na okenním parapetu. Pokud bude polední slunce v létě přes sklo pálit příliš, pomůže roleta. Pro pěstování na balkoně se snažte vybrat místo, na které sluneční paprsky dopadají co nejdelší dobu. Bylinky umístěné venku dále potřebují ochranu před větrem.

Zrovna tak jako světlo je důležitý i vhodný substrát a přiměřená zálivka. Bylinkám svědčí zemina výživná, ale lehká a dostatečně propustná – to znamená, že jí voda musí lehce protékat. Použít můžete běžnou směs pro pokojové rostliny, kterou vylehčíte příměsí písku. (Neměla by obsahovat rašelinu.) Dobré prostředí pro kořeny pomůže vytvořit i několikacentimetrová vrstva drenáže, položená na dně květináče (kamínky, štěrk, hliněné střepy, keramzit).

V teple a na slunci potřebují bylinky sice dostatek vody, ale jak už bylo řečeno, nesnášejí přemokření. Jejich kořeny nesmí stát trvale ve vodě – jinak nemohou dýchat a uhnívají. Voda v misce tedy nesmí stát dlouho – pokud substrát již delší dobu nepřijímá, zbytek vody vylijte. Často je těžké poznat, zde se zemina v květináči již vysouší, nebo je stále dost vlhká – suchý povrch může být matoucí. Pomoci si můžete například dřevěnou špejlí, kterou zasunete hluboko do substrátu. Pokud ji vytáhnete čistou, je čas na zálivku. Naopak vlhká hlína na ní ulpí.

Bylinkám, jako ostatně většině rostlin, velmi prospívá vyšší vzdušnost. Budou vám vděčné za pravidelné, nejlépe každodenní rosení odstátou, měkkou vodou.

Aby bylinkové keříky košatěly a nevytahovaly se jen do délky, potřebují pravidelné zaštipování výhonků. To můžete dobře skloubit s odebíráním čerstvých lístků do kuchyně.

Bylinky pro okrasu

Pro větší ozdobnost byla vyšlechtěna řada forem se zajímavě barevnými či tvarovanými listy, což však nijak nesnižuje jejich chuťové a zdraví prospěšné účinky. Můžete pěstovat třeba mátu, jejíž tmavozelené lístky jsou bíle lemované, zlatě kropenaté nebo kadeřavé, drobounké plazivé oregano s lístky zbarvenými dožluta, temně purpurovou šalvěj či bazalku.

Bylinky můžete pěstovat v jednotlivých květináčích, ale i v truhlících či jiných větších nádobách, kde lze vytvořit nejrůznější kombinace. Právě seskupení různých druhů a ozdobných variant bývají nejpůsobivější. Jediným omezením jsou rozdílné nároky některých rostlin – například máta a petržel potřebují více vláhy a méně světla, než většina ostatních druhů.

Bylinky do kuchyně

Bylinky působí jak zevnitř, tak z venku – nacházejí široké uplatnění i v přírodní kosmetice. I doma si z nich můžete připravit hojivé i pleťové vody a masky, odvary na vlasy či osvěžující koupele – stačí vložit plátěný sáček s nasekanou bylinkou do proudu horké vody.

Další výhodou vonných silic v bylinkách obsažených je ta, že hmyz, na rozdíl od nás, není jejich vůně ani trochu příjemná. Sáčky s květy levandule prádlo nejen příjemně provoním ale spolehlivě odpuzují moly. Oknem, na jehož parapet stojí hradba z bazalek, se zase neodváží proletět skoro žádný komár.

A co vy, jaké bylinky doma pěstujete?