Vánoční trhy bez zbytečných plastů

Vánoční trhy jsou pro mnohé lidi místem, kde mohou načerpat kouzelnou atmosféru Vánoc. Přivonět si ke svařenému vínu nebo punči, koupit si teplou čepici, vánoční cukroví nebo třeba pečené kaštany – to vše k vánočním trhům patří. Lidé, kteří jsou příznivci tohoto vánočního období, se ale občas také již pozastavili nad tím, kolik se s tím pojí odpadků. Když jdete na vánoční trhy, jistě jste si už všimli, že odpadkové koše přímo přetékají.

0
Foto pixabay

Vše se prodává v obalech

Na vánočních trzích můžete koupit spoustu řemeslných výrobků, ale také spousta jídla. A s tím se pojí také velké množství jednorázových obalů, příborů, sáčků, kelímků… a to vše musí někde skončit. Nejčastěji v odpadkových koších, které ale takové množství odpadků nezvládají pojmout. Proto je dobré se na vánoční trhy připravit a snažit se je pojmout co nejvíce „zero waste“ – tedy s co nejmenším množstvím odpadků.

„Zero waste“ Vánoce

Na některých vánočních trzích už byla zavedena určitá opatření, která mají za úkol ulehčit životnímu prostředí a současně snížit množství odpadků. Nejudržitelnější vánoční trhy v Brně vykročily jako první tím správným směrem. Již od roku 2015 se zde nepoužívají jednorázové plastové kelímky, ale ty, které je možné použít několikrát po sobě. Pokud nejste příznivci plastů, můžete si místo nich koupit/zapůjčit klasické hrnky. Tyto kelímky i hrnky můžete vrátit na kterémkoli ze stánků a dostanete své peníze, které jste za ně dali, zpátky. Na druhou stranu si je můžete nechat na památku.

Foto: Ulza/Shutterstock

Kdo kelímky myje?

Do zero waste je to ještě daleko, nicméně je to krok správným směrem. Všechny kelímky i hrnky, které se použité vrátí, si společnost zajišťující vánoční trhy odveze do centrální myčky, kde jsou umyty a případně nachystány pro další návštěvníky. Peníze, které se získají tím, že lidé kelímek nevrátí, pokrývají alespoň část z těchto nákladů. Takže ať už si kelímek odnesete nebo ne – do celkové ceny nápojů se toto ekologické řešení kelímků neprojevuje.

Do určité míry pomůže i stát

Členské státy Evropské unie mají povinnost zbavit se jednorázových plastů, jako jsou plastové talíře, příbory, vatové tyčinky nebo brčka. U nás zákon zatím schválen nebyl, nicméně je to otázkou času – v případě, že Česká republika přijetí této směrnice a její zavedení v platnost nestihne, hrozí ji nemalé sankce. I to by mohlo ovlivnit letošní vánoční trhy po celé České republice.

Foto: ElenM/Shutterstock

Jak se změní nabídka na vánočních trzích?

Může to ovlivnit nabídku pokrmů, které se budou na trzích prodávat? Svařená vína, punče, čaje, to nejchutnější vánoční cukroví ze zázvoru, ale také bramboráky či palačinky – to vše k vánočním trhům patří. Pravděpodobné je, že je najdete i nadále, i když pravdou je, že některé produkty mohou podražit – právě o zvýšenou cenu těchto obalů. Zatímco plastové obaly stály jen velmi málo, cena těch „udržitelných“ může být o něco vyšší.

Jak ušetřit na vánočních trzích?

Ušetřit peníze nebo třeba jen množství odpadků mohou lidé například tak, že si přinesou své vlastní nádoby, do kterých si mohou nechat naservírovat pokrmy či nápoje (nebo dokonce nakoupené dárky). Také si na trhy vezměte svou vlastní tašku, do níž budete dávat vše nakoupené. Ideální jsou samozřejmě ekologické varianty, do nichž typické igelitové tašky nepatří! Nicméně čím dál více obchodů nabízí látkové tašky a rozhodně nejsou drahé. Navíc pak doma nemáte tolik plastů. Také při balení dárků se můžete vyhnout zbytečným odpadům, když použijete speciální varianty balení dárků. Tak například balení dárků do dárkových taštiček je nejen pohodlné, většinou tyto taštičky můžete použít na další dárky, které budete dávat vy.