Moderní nadčasové bytové trendy: Devět tipů, jak zařídit interiér, který nezestárne

Nadčasové vybavení interiéru je takové, které je moderní a vydrží i zkoušku času. Je to design, který není vázán na žádné konkrétní desetiletí nebo trend. Nákup nadčasového nábytku znamená, že nemusíte každých pár let vyměňovat hlavní předměty, protože ty, které máte, jsou dostatečně klasické, aby fungovaly s jakýmkoli trendem. Design tak zůstává flexibilní a krásný po mnoho let.

0
Foto pixabay

1. Nábytek s čistými liniemi

Nábytek s čistými jednoduchými liniemi byl vždy oblíbený, a to z dobrého důvodu. Má totiž decentní, propracovaný vzhled, který dobře funguje s většinou designových stylů. Vyhněte se proto nábytku s ozdobnými detaily nebo neobvyklými tvary a místo toho hledejte pohodlné, dobře postavené kusy nábytku v neutrálních tónech a materiálech. 

2. Neutrální barvy stěn a nábytku

Neutrální barvy jsou nadčasové, protože fungují s jakýmkoli stylem a v kombinaci s dalšími barvami. Neutrální barva stěn umožní dodat interiéru akcent v dekorativních prvcích, ale tzv. pevný základ zůstane, i pokud se vám dekorace přestanou líbit nebo vyjdou z módy. Pak je jednoduše jen vyměníte bez složitých stavebních úprav nebo stěhování. Proto je vhodné volit například i neutrální barvu pohovky, která umožní popustit uzdu fantazii při výběru barevných polštářů, koberečků a dalších doplňků, které zcela změní vzhled interiéru a individualizují ho. 

3. Aktuální barvy a trendy použijte v doplňcích

Nadčasový interiér neznamená, že nikdy nezakomponujete do místností aktuální trendy. Znamená to jen, že hlavní části interiéru nejsou soustředěny kolem jednoho konkrétního trendu. Trendové vzory a barvy jsou ale použity pouze na akcenty a doplňky. Například použijte trendy ložní prádlo a namalujte barevnou zeď za postelí, abyste zcela změnili vzhled své ložnice. Zakupte si nové potahy na polštáře v trendovém vzoru, které osvěží váš obývací pokoj. Přidejte novou dekoraci na zeď, vyměňte doplňky, abyste mohli snadno přecházet z jednoho stylu do druhého.

Výhodou využívání trendových barev a vzorů v interiéru pouze na doplňcích a akcentech je, že je lze snadno vyměnit, když se vám přestanou líbit nebo vyjdou z módy.

4. Méně je více

Jedna věc je jistá, nepořádek nebyl trendy nikdy. Nadčasové prostory mívají umírněný a čistý vzhled. Udržují jednoduchý a efektní dekor. Odolejte proto nutkání zaplnit každé prázdné místo nebo prázdný roh. Dobrý design vyžaduje nejen vizuální části v místnosti, ale také potřebuje mezery a měkká místa, kde si mohou naše oči odpočinout. „Velmi efektním prvkem, který dobře vyplní prázdné místo, mohou být například zrcadla. Ta nezaplní prázdný prostor nadbytečnými dekoracemi, ale dodají prostoru hloubku, pocit pokračujícího prostoru nebo odrazů žádaných prvků, které se tak v místnosti opakují,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro, která se specializuje na zrcadla a sklo.

5. Spojte staré a nové

Dalším tipem, jak dosáhnout nadčasového vzhledu ve vašem domě či bytě, je spojit staré a nové kousky tak, aby design interiéru pokrýval několik desetiletí a zároveň jej tak nebylo možné k žádnému svázat. Starožitnosti se stávají nadčasovými, když je lze použít v moderním prostředí, a přesto pořád vypadají skvěle. Smícháním kousků s klasickými i moderními vlivy budete moci vytvořit osobitý, zajímavý a propracovaný vzhled. Nevyhazujte proto své oblíbené vintage kousky a nebojte se je spárovat se současnými akcenty pro nestárnoucí vzhled.

6. Některé barvy nikdy nevyjdou z módy

Existují určité barvy, které byly v průběhu let populární, i když barevné trendy přicházely a odcházely. „Mezi tyto klasické odstíny patří neutrální barvy černé, krémové, béžové, ale například také tmavě modrá či tmavší odstíny zelené. Zdá se, že tyto barvy nikdy nevyjdou z módy a jsou velmi bezpečnou volbou pro nadčasový vzhled. Tmavomodrá a černá jsou v dnešní době navíc ve světě designu velmi trendy barvy, což je výhoda,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

7. Začleňte přírodní materiály

Domácí vybavení a dekorace jsou dlouhodobě inspirovány přírodou, kterou vidíme kolem sebe, a není důvod očekávat, že se to v budoucnu změní. Proto je pochopitelné, že nadčasové interiéry často využívají přírodní materiály jako je dřevo, kámen nebo rostliny. Přírodní prvky jsou klíčovými k vytvoření útulného a dokončeného prostoru. 

8. Vestavěný nábytek

„Vestavěný nábytek je po celá desetiletí velmi žádaný nejen v domácnostech, ale například i ve stále populárnějších pojízdných malých domcích tzv. „tiny house“ a v obytných vozech. Vestavěné prvky totiž plní nejen funkční stránku a přidávají spoustu úložného prostoru, ale umožňují také způsob, jak v místnosti vytvořit útulný a uzemněný pocit. Od vestavěných knihoven, přes police až po kuchyň či šatní skříně,“ říká Pavla Skolil, která se zabývá interiéry a dovozem designových obytných vozů značky Morelo.

Podobně jako lze zakomponovat do interiéru vestavěný nábytek fungují také bezfalcové dveře se skrytými zárubněmi, které dodávají prostoru jednoduché linie, protože se perfektně skryjí do stěny a nevyčnívají do prostoru.

9. Nezapomeňte na světlo

„Nadčasovost interiéru dodá také zvolené světlo. Pokud stavíte dům či rekonstruujete byt a máte možnost ovlivnit množství oken a denního světla, pak volte opravdu velkorysá okna či prosklené stěny. V prostorech, které jsou dál od oken, lze pro maximální prosvětlení denním světlem využít světlovody nebo světlíky,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Stejně důležité je pak také umělé osvětlení, které dotvoří potřebnou atmosféru a je vhodné na něj pamatovat ve všech částech prostoru. Od hlavních světel, přes bodová až po svítící led pásky apod. Také výběr žárovek a barvy světla hraje důležitou roli, která bude mít vliv na atmosféru vašeho domova, a v případě RGB LED pásků či žárovek můžete měnit vzhled interiéru i pouhým využitím barevnosti světla. 

Zdroj: ASPEN