Hlavní stránka Štítky Hypotéka

Tag: hypotéka

Zájem o hypotéky klesá. A s ním i úroková sazba

Podle statistik Hypoindexu banky v prvním letošním čtvrtletí sjednaly 16 389 nových hypoték. To je o téměř 8 000 méně než minulý rok. Na klesajícím zájmu nic nemění ani fakt, že březen...

Hypoteční trh v ČR zaznamenal loni rekordní objem

Český hypoteční trh v loňském roce zaznamenal neuvěřitelný nárůst poskytnutých úvěrů na bydlení, a to až o celou čtvrtinu. Ze 149,7 miliard korun za rok 2014 vzrostl na odhadovou rekordní sumu 193 miliard korun, poskytnutou klientům na bydlení v roce 2015. Jedná se o nejrychlejší růst objemu uzavřených hypotečních úvěrů za posledních 5 let. Z pohledu regionů trhu výrazně dominovala Praha.

Rostoucí ekonomika způsobila i větší počet prodaných bytů

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil výrazný růst české ekonomiky. Podle něj hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Meziroční růst ekonomiky je největší od konce roku 2007. Hospodářský růst byl podle statistiků rovnoměrně rozprostřen mezi odvětví tuzemské ekonomiky. Zpracovatelský průmysl vzrostl meziročně o sedm procent a růst stavebnictví dosáhl tempa 3,1 procenta. Výraznějším tempem rostla i všechna odvětví služeb. 

Realitnímu trhu se daří, problémem je legislativa

Realitní trh v České republice je na tom nyní nejlépe od dob finanční krize. Zákazníky motivují k nákupu extrémně nízké sazby hypoték. Banky ochotně půjčují peníze na výstavbu nových projektů. Účastníci fóra expertů v oblasti rezidenční výstavby Strictly Residential, které se konalo ve středu v Praze, ale vidí problém v legislativě. Nestabilní legislativní a úřední prostředí může způsobit, že bude v následujících třech letech nedostatek nových bytů.