Zájem o hypotéky klesá. A s ním i úroková sazba

O víc než 15 miliard korun. Tak výrazně klesl v prvním letošním čtvrtletí objem nových hypoték oproti stejné době roku 2018. A banky na to začínají reagovat – některé z nich už ohlásily snížení úrokových sazeb. Průměrný úrok tak klesl na 2,90 %.

0

Podle statistik Hypoindexu banky v prvním letošním čtvrtletí sjednaly 16 389 nových hypoték. To je o téměř 8 000 méně než minulý rok.

Na klesajícím zájmu nic nemění ani fakt, že březen byl co do počtu nových hypoték nejúspěšnějším letošním měsícem. V porovnání s březnem 2018 je ale meziroční propad stále obrovský. Přibližně 4,5 miliardy korun.

Úrokové sazby hypoték klesly nejvíc od roku 2015

Také proto letos analytici žádný výrazný růst úrokových sazeb nečekají. Podle nich se dá počítat spíš s tím, že i koncem roku se budou úroky pohybovat okolo 3 %. A to i přesto, že například v druhé polovině minulého roku hypotéky zdražovaly.

Některé banky už dokonce začaly úrokové sazby snižovat. Řada z nich nyní nabízí minimální úrok pod 3 % a jeho průměrná hodnota klesla o devět setin procentního bodu na 2,90 %. To je největší snížení za poslední čtyři roky.

Přesto jsou ve srovnání s okolními zeměmi hypotéky v Česku stále poměrně drahé. Například na Slovensku banky běžně nabízejí úrok okolo 1,25 %.

Srovnání hypoték: rozdíly mezi bankami rostou

Rozevírají se také pomyslné nůžky mezi úrokovými sazbami, které u hypoték nabízejí jednotlivé banky. Zatímco některé z nich úrok v minulých týdnech snížily, další jej naopak zvyšují. Proto je v současnosti extrémně důležité správně vybírat.

Potvrzuje to i srovnání hypoték, ze kterého vyplývá, že se aktuální úrokové sazby liší i o víc než 1 %. Což znamená několik set korun měsíčně. Při špatném výběru se tak celkové splátky snadno prodraží o desítky tisíc korun.

Stejný úrok pro 90% i 80% hypotéky

Naopak se ukazuje, že pro výši úroku nemusí být do budoucna až tak zásadní LTV u hypoték. Tedy poměr půjčené částky vůči hodnotě nemovitosti, kterou využijete jako zástavu.

Například Česká spořitelna nově nabízí žadatelům o hypotéku na jejich první nemovitost 90% hypotéky se stejným úrokem, jaký poskytuje u těch 80%. Počet 90% hypoték je přitom pro banky omezený, a tak u něj často nabízejí vyšší úrokovou sazbu.

Roli hraje úroková sazba i další podmínky hypotéky

Ani stejné úročení 90% a 80% hypoték ale neznamená, že se daná půjčka vyplatí nejvíc. Důležité jsou i další podmínky. Například výše úvěru, délka fixace nebo typ hypotéky.

Je totiž výrazný rozdíl, jestli sáhnete po klasické hypotéce nebo po hypotéce americké.

U běžné hypotéky je pro banku zásadní, na co vám půjčuje. Potřebujete proto podepsanou kupní smlouvu a v určité časové lhůtě musíte doložit i výpis z katastru nemovitostí. Za odměnu ale můžete počítat s výrazně nižším úrokem než u americké hypotéky.

V případě amerických hypoték banka nepotřebuje vědět, jak peníze využijete. Zajímá ji hlavně hodnota nemovitosti, kterou poskytnete jako zástavu. Kromě vyššího úroku však musíte počítat i se splatností maximálně 20 let.

Jak vybrat dobrou hypotéku? Zkuste kalkulačku

Víc než dřív se proto pro výběr hypotéky vyplatí využít hypoteční kalkulačku. Na rozdíl od klasického porovnání hypoték u ní nastavíte konkrétní parametry, jako je například délka nebo výše úvěru. Stejně jednoduše omezíte výběr jen na určitý typ hypotéky.

Získáte tak přehled nabídek, které odpovídají vašim požadavkům. Z nich poté snadno vyberete hypotéku s nejvýhodnějším úrokem a dalšími podmínkami. A nemusíte se bát, že budete zbytečně přeplácet.