Celková spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) v Evropě klesla za první pololetí 2018 o 5 %. Dolů ji táhla především krize v Turecku, pokles zaznamenala i západní Evropa. Významné nárůsty spotřeby EPS naopak hlásí Nizozemí a Polsko, ale i Česká republika, která vykázala růst o 3 %.
„Dosavadní vývoj slibuje přiblížení celoroční spotřeby doposud rekordnímu roku 2015 a hodnotě 62 100 tun. K pozitivnímu vývoji zatím přispívá růst stavebnictví jako takového a také vyšší poptávka po zateplení plochých střech. Naopak u zateplení fasád došlo k poklesu spotřeby EPS o 10-12 % vlivem v Evropě nebývale přísné požární normy z roku 2016,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
České stavebnictví v letošním roce vykazuje velmi příznivé hodnoty. Dosavadní růst se pohybuje okolo 7,5 % a celoroční prognózy hovoří dokonce o 8 %. „Letošní léto dovolovalo prodloužení stavebních prací, které vyžadují suché a teplé počasí bez srážek. Pomohlo tak mimo jiné i oboru zateplování, ve kterém je v Česku pěnový polystyren nejpoužívanějším izolačním materiálem. Oblíbenost polystyrenu spočívá v jeho pevnosti, lehkosti, vysoké odolnosti a trvanlivosti minimálně 50 let,“ doplňuje Zemene.
Ačkoliv zateplovací systémy tvoří velkou část spotřeby pěnového polystyrenu, jeho využití přesahuje tepelné izolace. Ve stavebnictví se využívá i pro zpevňování podloží dálnic a významné využití nachází ve výrobě ochranných obalů.
*Vnější tepelně-izolační kompozitní systém (ETICS) je hlavní aplikací segmentu izolací budov je v Evropě.
