4 důvody, proč topit pomocí tepelného čerpadla

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Pak si musíte odpovědět na otázku, čím vlastně budu topit? Možností je samozřejmě několik. Jsou vaší prioritou nízké náklady, vysoký komfort, teplo bez nutnosti obsluhovat kotel či ekologický způsob vytápění? Pak sáhněte po tepelném čerpadlu.

0

1.    Topíte ekologicky

Část obyvatel žije v místech se špatnou kvalitou ovzduší. V topné sezóně je to pak ještě horší. Proto vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí tzv. Kotlíkovou dotaci. Lidé, kteří jako zdroj vytápění dosud používají staré neekologické kotle, mají možnost požádat o finanční příspěvek na pořízení nového zdroje tepla. Tepelné čerpadlo splňuje veškeré nároky na ekologický provoz. Například v jižním Německu je každá třetí novostavba vytápěna právě tepelnými čerpadly.

2.    Pořizovací náklady se vrátí

Nevýhodou tepelného čerpadla se na první pohled může zdát vysoká pořizovací cena. Vložené finanční prostředky se vám ale vrátí. Tento příklad portálu TZB.info ukazuje, že nejnižší náklady na ohřev teplé vody a vytápění má právě tepelné čerpadlo.

Další, co hovoří ve prospěch čerpadla, je jeho nezávislost na cenách dřeva či uhlí. Nemusíte se tedy obávat toho, že se vám roční náklady na vytápění budou neustále zvyšovat.

Navíc, jak zmiňuji v odstavci výše, můžete požádat o Kotlíkovou dotaci, a tím pořizovací cenu snížit.

3.   Vytápění bez obsluhy

V zimě někteří majitelé domků závidí obyvatelům bytů – ti se totiž obvykle o teplo nemusí nijak starat. Prostě přijdou domů a otočí kohoutkem od radiátoru. Žádné objednávání a skládání uhlí či dřeva, žádné přikládání a hlídání, aby kotel nevyhasl…Tepelné čerpadlo vám poskytne stejný komfort – je totiž zcela bezobslužné.

4.   Umí víc, než topit

Pokud nad tepelným čerpadlem uvažujete, prostudujte si i jeho doplňkové vlastnosti. Možná právě ty rozhodnou, který model si domů pořídíte. Co tedy ještě umí?

  • Nahradit v letních vedrech klimatizaci, výborně vychladí místnost.
  • Propojit se s fotovoltaickou elektrárnou.
  • Temperovat dům v době, kdy jej nevyužíváte (např. rekreační chatu).
  • Ohřívat venkovní bazén.
  • Být dálkově ovládáno přes mobilní telefon.

Lze předpokládat, že zájem o tepelná čerpadla v budoucnu vzroste. Jde o zdroj tepla šetrný k životnímu prostředí s nejnižšími náklady na vytápění.