Spočítali jsme: Za kolik zařídíte byt 2+1

Jestli si právě pořizujete nové bydlení, nejspíš si ho chcete také kompletně vybavit. Pokud jste si byt navíc koupili, určitě jste už dost provětrali úspory, takže se poohlížíte po nábytku v nižší cenové kategorii. Jenže, stejně jako u všeho, levný nábytek zpravidla není příliš kvalitní, může se tedy stát, že si velmi rychle budete muset kupovat jiný. Nebo se poohlédněte v obchodech s bytovým zařízením po zboží ve slevě.

0

Vybavení za polovinu ceny? Jde to!

Už jsme si zvykli na povánoční výprodeje oblečení a bot a jsme ochotní si na vánoční dárky počkat do ledna. Všimli jste si ale, že i prodejci nábytku a bytového zařízení pořádají výprodeje, aby si vyčistili sklady a mohli navozit nové zboží?

Právě teď jeden vrcholí ve velkých obchodech s nábytkem a dekoracemi, vybavit si byt či dům můžete až o 50 % levněji, než je obvyklé. Přitom zlevněné jsou i kvalitní kusy, za které byste si jindy museli opravdu dost připlatit.

Trocha praktické matematiky:

Když budeme vycházet z průměrných cen, vyjde nás základní zařízení do obývacího pokoje asi na 30 000 Kč (sedačka 15 000 Kč, obývací stěna 10 000 Kč, ostatní doplňky kolem 5 000 Kč). Pokud jde o ložnici, sestava nábytku včetně postelí vychází nejméně na 20 000 Kč, s doplňky, bytovým textilem a dekoracemi se dostaneme na stejnou částku jako v obýváku. I vybavení kuchyně, koupelny a předsíně něco stojí, i po maličkostech se celková částka nasčítá řádově do tisíců.

Připusťme, že výprodeje obvykle lákají na velké slevy, těch inzerovaných 50 % ale má jen malá část zboží. Proto počítejme průměrnou slevu cca 30 %, tedy asi třetinu běžné ceny. Výsledná uspořená částka stejně není zanedbatelná, můžete si za ní dopřát pěknou dovolenou u moře.

Vyplatí se půjčit si na výprodeje?

Je běžným trendem, že si na spotřební zboží bereme různé úvěry nebo nakupujeme zboží na splátky. Jestli je pak takový výprodej ještě výhodný, záleží na typu konkrétní půjčky a jejích podmínkách. Čím menší je roční úroková sazba a kratší doba doba splácení, tím větší zůstává výhoda z nákupu za výprodejové ceny.

Většina bank si udržuje úrokové sazby dost nízko, jenže kritéria pro žadatele bývají dost přísná a vyřizování často zdlouhavé. Vybrané zboží se může vyprodat dřív, než si úvěr zajistíte. Vyplatí se spíš některé nebankovní půjčky, hlavně ty, kde se roční úrok pohybuje kolem 10 %. Žádat můžete online a na schválení čekáte jen pár minut. Nicméně nezapomínejte na srovnání nebankovních půjček. Některé finanční portály vytvořily porovnávače a tak je vaše práce mnohem jednodušší a nejlepší půjčku sjednáte za pár kliků.

Pozitivní je i fakt, že jsou vyřízeny rychle a vy máte peníze k dispozici v podstatě ihned. Je to především díky velmi zjednodušené administrativě a automatickému schvalování žádostí. Přestože prověřování bonity musí proběhnout, ale dokládat příjem u některých nemusíte. Ve většině případů jde o půjčky bez dokládání příjmů, které si umí bonitu zjistit jinou cestou. Nejzajímavější jsou společnosti, u nichž získáte první půjčku zdarma, výhoda nákupu ve slevě zůstane stoprocentní.

Poslední variantou je nákup zboží na splátky, které si zařídíte přímo na prodejně. Tam ale pečlivě prostudujte podmínky, může se stát, že zaplacená částka převýší běžnou hodnotu pořizovaného vybavení a výhoda slevy se úplně vytratí.