Jako vyvážení ke konzumní a materiální společnosti vznikají nové alternativy způsobu života. Přibývá lidí zajímajících se o minimalismus či návrat k přírodě v jakékoliv formě, o jógu a meditace. Minimalizování věcí je také ústřední myšlenkou japonské „uklízecí expertky“ Marie Kondo, která vydala světový bestseller o uklízení The Life-changing Magic of Tidying Up. Marie Kondo, která byla uklízením věcí ve svém okolí doslova posedlá odmala, v knize představuje metody, jak domácnost uklidit a pořádek si nadále udržet.
Metoda KonMari v praxi
Základem pořádku dle této metody je stále třídění a zbavování se věcí, které ke svému životu nepotřebujete. Nadbytečné věci vám zabírají místo v prostoru a způsobují chaos, který se podvědomě přenáší i do našich pocitů. Marie Kondo doporučuje radikální úklid, ne pouze nárazové uklízení místnost po místnosti.
Většinou uklízíme tak, jak to známe všichni. Místnost po místnosti postupně uklidíme, setřeme prach a podlahu. Marie Kondo však radí uklízet a třídit věci dle kategorií, tedy například knihy, oblečení, kosmetika a podobně. Při úklidu bychom měli veškeré věci příslušné kategorie snést na jedno místo a začít s tříděním. U každé položky si položte následující otázky:
Kdy jsem tuto věc naposledy využil/a?
Je tato věc pro mě nezbytná?
Přináší mi radost, mám k věci velký citový vztah?
Díky tomu věci, které nepotřebujeme a ani nám nepřináší radost, můžeme v klidu vyhodit, případně zachovalé věci darovat někomu jinému či prodat na některém bazaru. Při pravidelném třídění vám to pomůže nechávat v domácnosti opravdu jen nejnutnější věci a nehromadit zbytečnosti.
Věci skládejte vedle sebe, budete mít přehled
Pokud vám zůstaly pouze ty nejnutnější věci, je třeba přemýšlet o jejich uskladnění. Dle metody KonMari je nejlepší skladovat věci stejné kategorie pohromadě, neboť při rozptýlení věcí po celém bytě snadno ztratíte přehled. Další vychytávkou je horizontální ukládání věcí. Při tomto způsobu nevytváříte žádné komínky, ale věci zůstávají rozložené, takže opět snadno vidíte na všechno. Platí to i pro uskladňování oblečení, které se nevrší na sebe, ale každý kus se zabalí do ruličky a vyskládá vedle sebe. Halenky a košile je nejlepší věšet do skříně, ale vždy zachovávejte pravidlo jedno ramínko-jeden kus oblečení.
Základní pravidla podle KonMari:
- Hlavní je motivace pro změnu a počítat s radikální minimalizací věcí v domácnosti
- Veškeré věci sneste podle kategorií na jedno místo a nepotřebné vytřiďte
- Zbylé věci uchovávejte na jednom místě a horizontálně, ať máte o všem přehled.
Způsob jak skládat do skříně své oblečení podle Marie Kondo: