Rekonstrukce bytového domu s elegancí? Oživí jej epoxidová stěrka i kamínkový povrch

Bydlíte v bytovém domě a plánujete rekonstrukci společných prostor? Chcete si zvelebit předzahrádku či dvůr? Přemýšlíte, jak proměnit balkony nebo terasy v útulné místo? Řešením mohou být nátěry, stěrky či kamenné koberce, které prostory domu osvěží a zároveň jim dodají plnou funkčnost.

0

Stěrka, která nahradí podlahové krytiny

Nebaví vás se dívat na špinavé a popraskané spáry chodbové dlažby kdykoli, když odcházíte nebo se vracíte domů? Využití speciální stěrky při úpravě povrchu v podobě bezesparé podlahy je v bytových domech čím dál tím oblíbenější. A není to jen kvůli zajímavému a neokoukanému designu, snadnému úklidu a vysoké funkčnosti, ale i relativně přijatelným nákladům tohoto řešení, které se dá obecně aplikovat na téměř jakýkoliv podklad. A to je jeho velkou výhodou. Jedná se o moderní materiál, který se dříve využíval spíše ve výrobních prostorách a kancelářích. V posledních letech jej ale objevily také české domácnosti a nyní už se začíná uplatňovat také při rekonstrukcích interiérů bytových domů.

“Epoxidové stěrky vytváří hladký nebo protiskluzný a bezprašný povrch a disponují výbornými užitnými vlastnostmi. Povrch je odolný vůči mechanickému a chemickému zatížení. Vedle chodeb se proto v bytových domech velmi často využívá v garážových prostorách,” uvádí Miroslav Zajíček, specialista na stavební chemii ve společnosti TopStone. A dále dodává: „Lidé oceňují zejména velký výběr barev stěrkových povrchů, i když stále převládá poptávka po šedých odstínech a tónech. Svou barvou totiž připomíná beton, který je v moderní architektuře velmi oblíbený i v interiérech.“

Všestranný kamenný koberec nejen do exteriéru

Vedle stěrkových povrchů jsou do bytových domů pro svou praktičnost vhodné též kamenné koberce – ať už jde o interiér nebo exteriér. Své uplatnění najdou na chodbách, schodištích i v případech, kdy budete chtít proměnit venkovní prostor kolem vchodu do vašeho domu. „Oproti betonu nabízí kamenný koberec vyšší kvalitu, lepší a především přírodní vzhled. Na rozdíl od dlažby pak neklouže a navíc je možné ho ukončit tzv. „do ztracena“. Hravě si tak poradí i s nerovnostmi podloží,” vysvětluje Marek Ondra, technický ředitel ze společnosti TopStone, s tím, že největší výhodou je jeho mrazuvzdorná a vodopropustná úprava.

Na kamenném koberci se tak netvoří kaluže, které byste ráno před vchodem s dětmi museli přeskakovat. V kombinaci s podlahovým vytápěním vám v zimě odpadne nutnost solení a odklízení napadaného sněhu z vstupního schodiště, a tím i snížíte riziko pádu na namrzlých schodech. Lze tím také co nejvíce snížit objem dešťové vody sváděné do veřejné kanalizace a preventivně tak řešit “bleskové záplavy”. Kamenný koberec je rovněž ideálním materiálem pro nezpevněné povrchy. I proto si našel své místo nejen při rekonstrukci zahrad rodinných domů, ale též parkovišť, veřejných prostranství či exteriérů bytových domů.